Akademisyene Ceza: 15 Ay Hapis + "Şehit Ailesi Ziyareti"

Yazar / Referans: 
Hikmet Adal, Bianet
Tarih: 
12.02.2019

Bugün görülen duruşmalarda iki akademisyen 1 yıl 3 ay, bir akademisyen ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 37. ACM'de görülen duruşmada Gülsüm Güvenli'ye hapis cezasının yanı sıra 'şehit ailesini ziyaret etme' yükümlülüğü getirildi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları devam etti.

Bugün üç ayrı mahkemede dokuz akademisyenin duruşmaları görüldü:

25. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) 29 Mayıs Üniversitesi'nden Hilal Alkan Zeybek ve Bilgi Üniversitesi'nden Bülent Bilmez'in ikinci duruşmaları.

36. ACM: Emekli mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Bülent Tanju'nun üçüncü duruşması.

37. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden araştırma görevlileri Şenay Çınar ile Zeynep Arıkan Yılmaz, Güzel Sanatlar Bölümü'nden Seramik Okutmanı Sakine Çil ile Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle'nin ikinci, İstanbul Üniversitesi'nden Hatice Kurtuluş Aydal'ın ve Galatasaray Üniversitesi'nden Gülsün Güvenli'nin dördüncü duruşmaları görüldü.

25. ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Selami Yılmaz; Üyeler: Beyhan Acar, Buket Özkoyuncu; Savcı: Mehmet İlker Durmaz

1. Duruşma

29 Mayıs Üniversitesi'nden Hilal Alkan Zeybek yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Avukatı Benan Molu duruşma salonunda hazır bulundu. İlk duruşmada sanığın savunmasının istinabe yoluyla alınmasına karar veren mahkemenin gerekli evrakları Adalet Bakanlığına gönderdiği fakat adalet bakanlığının henüz cevap vermediği anlaşıldı.

Zeybek'in avukatı Molu'nun istinabe cevabının beklenmesini talep etmesi üzerine duruşma yurt dışı istinabe süresi dikkate alınarak 22 Ekim 2019'a bırakıldı.

2. Duruşma

Bilgi Üniversitesi'nden Bülent Bilmez'in ikinci duruşmasına yurtdışında bulunan Bilmez katılamadı. Bilmez'in avukatı Sennur Baybuğa duruşmada hazır bulundu. Adalet Bakanlığı'nın istinabe evraklarına henüz cevap vermemesinden dolayı mahkeme duruşmayı 22 Ekim 2019 tarihine bıraktı.

36. ACM

Emekli mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Bülent Tanju'nun karar duruşmasının görüldüğü 36. ACM heyeti şu isimlerden oluştu:

Başkan: Hakan Özer; Üyeler: Onur Engin Deniz, Merve Akyüz; Savcı: Hasan Adalı

Duruşmaya Bülent Tanju ve avukatı Tora Pekin katıldı. Tanju ve Pekin son savunmalarını mahkemeye yazılı olarak sundu. Savcı Adalı 8 Kasım 2018'de verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar etti.

Son sözü sorulan Tanju, bildiriyi şiddet karşıtı olduğu için imzaladığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Aranın ardından hükmünü açıklayan mahkeme 'Terör Örgütü Propagandası' suçlamasından Tanju'yu bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 yıl 3 aya indirildi.

Mahkeme ayrıca HAGB'nin uygulanmasına karar verdi.

37. ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Akın Gürlek; Üyeler: Ferhat Gülbağça, Erol Güngör; Savcı: Alaattin Çolak

1. Duruşma

37 ACM'de günün ilk duruşmasında Boğaziçi Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Şenay Çınar'ın duruşması görüldü. Çınar ve avukatı İyanet Aksu duruşma salonunda hazır bulundu.

Savunma yapan Çınar bir edebiyatçı olarak bildiride barış dili kullanıldığını söyledi. Bir akademisyen ve insan olarak, çatışmamazlık günlerine geri dönülmesi için bildiriyi imzaladığını belirten Çınar beraatını talep etti.

Savcının mütalaa vermesinin ardından Çınar son savunmasını yapmak üzere süre talebinde bulundu. Duruşma 13 Haziran 2019 saat 11.00'a bırakıldı.

2 ve 3. Duruşmalar

Zeynep Arıkan Yılmaz ve Meltem Gürle yurtdışında olmalarından dolayı duruşmaya katılamadılar. Yılmaz ve Gürle'nin avukatı İyanet Aksu savunma için süre talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti son savunma için süre verilmesini, bir sonraki duruşmada mütalaadan sonra son savunmaları alacağını söyledi.

4. Duruşma

Duruşma salonunda Sakine Çil hazır bulundu fakat avukatı şehir dışında olduğundan dolayı duruşmaya katılamadı. Avukatı olmadan savunma yapmak istemediğini belirten Sakine Çil savunma için ek süre talep etti.

Mahkeme heyeti Çil'in savunma yapması için duruşmanın 26 Şubat saat 14.30'a bırakılmasına karar verdi.

5. Duruşma

37. ACM'de günün beşinci duruşmasında İstanbul Üniversitesinden Hatice Kurtuluş Aydal'ın duruşması görüldü. Esas hakkında son savunmasını yapan Kurtuluş-Aydal şunları söyledi.

"40 senedir politik bir insanım ben ve yaklaşık 30 senedir de akademisyen ve sosyal bilimciyim. Ben bu güne kadar şiddete karşı mücadele etmiş bir insanım. Şiddeti savunmam mümkün değil. Ama esas hakkında mütalaa da şiddeti savunan bir sanık konumunda olmak gerçekten çok üzücü. Çok haksızlık edildiğini düşündüm hepimize, bana.

"Ben aile içi şiddetten tutun da okul içi şiddet, çocuklara şiddet, yaşlılara şiddet, politik şiddet ve teröre karşı çıkmış bir insanım ve bütün hayatımı taraşsanız bunun dışında bir tek şey bulamazsınız. Suçlu olduğuma inanmıyorum. Metnin hukuki açıdan suç teşkil ettiğine inanmıyorum."

Beraatını talep eden Kurtuluş-Aydal HABG'yi kabul ettiğini belirtti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Aydal'ı 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti cezada indirime gitmezken HAGB'yi uyguladı.

6. Duruşma

Günün son duruşmasında Galatasaray Üniversitesi'nden Gülsün Güvenli'nin karar duruşması görüldü.

Esas hakkında son savunmasını yapan Güvenli suçlu olduğunu düşünmediğini ve Anayasal hakkı olan ifade özgürlüğünü kullandığını söyledi. Hakimin "Pişman mısın?" sorusu üzerine Güvenli, "Pişman olmak için suç kastının olması gerekir. Ortada bir suç yok" diye yanıt verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Güvenli'ye 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme HAGB'nin uygulanmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca bu davada daha önce örneğine rastlanmayan bir kadar daha verdi. Mahkeme Güvenli'nin beş yıl denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verirken Güvenli'nin bir 'şehit ailesini' ziyaret etmesi hükmünü getirdi.

Kararda şöyle denildi: "5 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde silahlı saldırı sonucu PKK tarafından şehit edilen komiser Ahmet Çamur'un eşi Gökçen Çamur ve ailesine başsağlığı ve taziye ziyaretinde bulunmakla yükümlü tutulmasına, kararın infazının takibinin Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünce yerine getirilmesine karar verildi."

Kararın açıklanmasının ardından Güvenli, "Onur duyarım. Ben bütün ölümlere karşıyım. Bildiriyi de bu amaçla imzaladım" dedi.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

12 Şubat 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 473 oldu. 89 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 4 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 1 akademisyen 2 yıl 3 ay; 2 akademisyen 2 yıl 6 ay; 1 akademisyen 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 96 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

HAGB 

Bugüne kadar 11 akademisyen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul etmedi. İçlerinden 7'sine 1 yıl 3 ay, 1'ine 1 yıl 6 ay, 1'ine 2 yıl 6 ay, 1'ine 3 yıl hapis cezası verildi. 1 kişinin kararı henüz açıklanmadı.

36. ACM, HAGB istemeyenlerin cezasında indirim yaptı ve 2 yıl denetimle cezayı erteledi. 32. ACM cezada indirim yaptı ancak erteleme vermedi. 37. ACM ise hem indirim hem erteleme uygulamadı.  

3 akademisyene ise HAGB'ye ilişkin beyanları sorulmadı. HAGB sorulmayanlardan birine 1 yıl 6 ay, birine 1 yıl 3 ay, birine 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Cezası 2 yıldan fazla olanların ertelenmeyen mahkumiyet kararları istinaf mahkemesine gidecek. İstinaf kararı onaylayacak ya da bozacak.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

* Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) madde 231'e göre, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildiği takdirde, kişi beş yıl içinde kasten yeni bir suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılıyor.

(HA)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/205410-akademisyene-ceza-15-ay...