Bir Dosyada Yetkisizlik Kararı Verildi

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
28.02.2019

"26. ACM'de esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı TMK 7/2'ye göre cezalandırma talep etti. Anadolu Üniversitesi'nden Kasım Akbaş'ın dosyasında yetkisizlik kararı verildi."

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) sekiz akademisyenin birleşen dosyasının duruşması görüldü. Vareste taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 16 Temmuz'a ertledi.

25. ACM'de Kasım Akbaş'ın duruşmasında yetkisizlik kararı verilerek dosya Eskişehir'e gönderildi.

26. ACM'de Sezai Ozan Zeybek'in duruşmasında savcı, esas hakkında mütalaasını açıkladı. Sanığın, "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu düzenleyen Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2'ye göre cezalandırılmasını istedi.

Duruşması görülenler

29. ACM: Lyon 1 Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuna Altınel; Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şemsa Özar, Doç. Dr. Ayşen Candaş, Yrd. Doç. Dr. Elif Aysimi Duman ve Dr. Ceyda Arslan; Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. G.D., Prof. Dr. Gencer Özcan ve MEF Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ozan Erözden’in birleşen dosyasının üçüncü duruşması.

25. ACM: Anadolu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kasım Akbaş’ın birinci duruşması.

37. ACM: Boğaziçi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Nur Bekata Mardin’in üçüncü duruşması.

26. ACM: Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sezai Ozan Zeybek’in üçüncü duruşması.

 29. ACM

Mahkeme başkanı: Mustafa Çakar - Üyeler: Barış Öztürk, Berhan Hamdi Şen - Savcı: Arif Kaplan.

Duruşmada hazır bulunan akademisyenlerden Elif Aysimi Duman, G.D., Tuna Altınel ve Ozan Erözden savunmalarını mahkemeye sundu.

Ardından söz alan avukatlar sanıklardan Şemsa Özar, Ceyda Arslan, Tuna Altınel, Elif Aysimi Duman, Gencer Özcan ve G.D.'nin duruşmalardan vareste tutulması ve kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini yazılı olarak sunmak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme, vareste taleplerini bu aşamada reddederek sanıkların bir sonraki celsede duruşmada hazır bulunmaları yönünde ihtarda bulundu.

Ayşen Candaş'ın savunmasının alınması için istinabeyle ilgili yazılan talimatın beklenmesine karar veren heyet, duruşmayı 16 Temmuz'a bıraktı.

37. ACM

Mahkeme başkanı: Akın Gürlek - Üyeler: Ferhat Gülbağça, Ferhat Şahin - Savcı: Alaattin Çolak.

Nur Bekata Mardin mazeretli olduğu için duruşmaya katılmadı. Avukatı Meriç Eyüboğlu son savunmalarını sunmaları için süre talebinde bulundu.

Mahkeme, bir sonraki celsede son savunma için tekrar süre vermeyeceğini ihtar ederek duruşmayı 10 Mayıs'a bıraktı.

25. ACM

Mahkeme başkanı: Selami Yılmaz - Üyeler: Beyhan Acar, Yıldız Sezgin - Savcı: Mehmet İlker Durmaz.

Kasım Akbaş'ın avukatı Gülendam Şan, mahkemenin yetkisizliğine karar verilerek dosyanın Akbaş'ın çalıştığı ve ikamet ettiği Eskişehir iline gönderilmesi talebinde bulundu.

Talebe ilişkin duruşma savcısı da mahkemenin yetkisizliğine karar verilmesini istedi.

Yetkisizlik kararı

Verilen aranın ardından kararını açıklayan heyet, mahkemenin yetkisizliğine karar vererek dosyanın "görevli ve yetkili" Eskişehir Nöbetçi ACM'ye gönderilmesine karar verdi.

26. ACM

Mahkeme başkanı: Kemal Selçuk Yalçın - Üyeler: Eda Gerdan, Recep Kurt - Savcı: Hakan Özer.

Sezai Ozan Zeybek'in avukatı Benan Molu duruşmada hazır bulundu.Esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanığın TMK 7/2'ye göre cezalandırılmasını talep etti.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Mahkeme, sanık müdafiine esasa karşı savunmasını hazırlaması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 12 Haziran'da. 

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

27 Şubat 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 486 oldu. 100 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 14 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 4 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 15 akademisyen 2 yıl 3 ay; 2 akademisyen 2 yıl 6 ay; 1 akademisyen 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 137 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

HAGB 

Bugüne kadar 12 akademisyen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul etmedi. İçlerinden 7'sine 1 yıl 3 ay; 1'ine 1 yıl 6 ay; 1'ine 2 yıl 3 ay; 1'ine 2 yıl 6 ay; 1'ine 3 yıl hapis cezası verildi. 1 kişinin kararı henüz açıklanmadı. 

3 akademisyene ise HAGB'ye ilişkin beyanları sorulmadı. HAGB sorulmayanlardan birine 1 yıl 6 ay, birine 1 yıl 3 ay, birine 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Cezası 2 yıldan fazla olanların ertelenmeyen mahkumiyet kararları istinaf mahkemesine gidecek. İstinaf kararı onaylayacak ya da bozacak.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/205956-bir-dosyada-yetkisizlik...