Mersin'de Akademisyenlere Destek Eylemi

Tarih: 
08.02.2016

http://mersinyasam.net/'ten alınmıştır. 

AKADEMİSYENLERE DESTEK EYLEMİF
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, akademisyenler bildirisine imza atan Mustafa Şener ve Yasemin Karaca’nın Mersin Üniversitesi’ndeki görevlerine son verilmesini protesto etti. Platform sözcüsü Sinan Muşlu, rektörlükle yaptıkları görüşmede, Şener ve Karaca’nın görevden uzaklaştırılmasının siyasi bir karar olduğunun açıkça ifade edildiğini ileri sürdü.

Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarına ve sivil ölümlerine dikkat çekmek için hazırlanan akademisyenler bildirisine imza atan 20 akademisyen hakkında soruşturma açan Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, bildiride imzası olan Eğitim-Sen Üniversite Temsilcisi Mustafa Şener ile Yasemin Karaca’nın görevine son vermişti.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri akşam saatlerinde Forum Mersin’de bir araya gelerek rektörlüğün bu kararını kınadı. Platform adına açıklama yapan platform sözcüsü, Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Rektörlükle yapılan görüşmede bunun siyasi bir tavır olduğu net olarak ifade edilmiş ve diğer imzacılar da aynı akıbetle tehdit edilmiştir. Bugün imza atan öğretim elemanlarının iş güvencesini hedef alan, onların ekmekleriyle oynayacak kadar gözü dönmüş bu iklim aslında üniversiteye, bilime yönelik saldırının yeni bir aşamasıdır. Bu saldırı aslında tüm öğretim elemanlarına yönelik bir tehdittir. Düşüncelerinden ve kalemlerinden başka silahları olmayan hocalara karşı girişilen bu baskıcı, otoriter, faşizan tutumu kınıyoruz” dedi.