İHD: Barış Talebi Cezalandırılamaz

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
07.03.2019

Cezası istinafça onanan Prof. Dr. Füsun Üstel’e destek açıklaması yapan İHD, “ulusal ve uluslararası tüm akademik dünyayı bu adaletsizlik ve hak ihlaline karşı durmaya” çağırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, akademisyen Füsun Üstel’e verilen cezanın onanmasına tepki gösterdi.

Barış talebinin cezalandırılamayacağını ifade eden İHD, “Barış İçin Akademisyen davalarının takipçisiyiz, Füsun Üstel’in ve tüm Barış İçin Akademisyenlerin yanındayız” açıklamasını yaptı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (istinaf), barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel’in mahkumiyet kararını 3 Mart 2019'da onadı. Oy çokluğuyla alınan karar uyarınca 1 yıl 3 ay hapis cezası alan Üstel’in cezası kesinleşti.

Böylece ilk kez, barış bildirisi imzacısı bir akademisyenin cezası kesinleşmiş oldu.

Mahkemeleri beraat kararı vermeye davet etti

İHD’nin bugün yaptığı yazılı açıklaması özetle şöyle:

“Türkiye yargısının ve devletin uluslararası insan hakları standartlarını tamamen hiçe saydığının bir sembolü haline gelen yargılamaların derhal sonuçlandırılarak bu metni imzaladığı için yargılanan tüm akademisyenlerin derhal ve gecikmeksizin beraatine karar verilmesi gerekir.

“İnsan Hakları Derneği, ulusal ve uluslararası tüm akademik dünyayı bu adaletsizlik ve hak ihlaline karşı durmaya;

“Halen önünde Barış için Akademisyenlerle ilgili başvurular bulunan Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni bu adaletsizliği durdurmak için bu davalara öncelik vererek gecikmeksizin karar vermeye;

“Ağır ceza mahkemelerini, diğer BAK davalarının Anayasa ve uluslararası sözleşmelere uygun bir şekilde sonuçlandırılarak tüm akademisyenlerin beraatı yönünde karar vermeye davet eder.”

“Adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz”

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu da Mülkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezasının istinaf tarafından onaylanmasına tepki gösterdi:

“Hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye olan bağlılığımız gereği Prof. Dr. Füsun Üstel’in ve barış talebi nedeniyle yargılanan tüm bilim insanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Muhalefeti ve eleştirel düşünceyi düşmanlaştıran yönetim aklı karşısında, hukuk devleti ve demokrasi mücadelesinden, adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz.”

Zübeyde Füsun Üstel hakkında

Galatasaray Üniversitesi'nde akademisyen. Ortaöğrenimi Notre Dame de Sion’da, yükseköğrenimi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde (AÜSBF ) tamamladı. 1980-81’de İtalya’nın Bologna kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yükseklisans programını izledi. 1982’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu.

1987’de AÜSBF’den doktorasını aldı. 1993’te doçent oldu. 1990’da M.Ü. Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi oldu; daha sonra Galatasaray Üniversitesi'ne geçti.

Türkiye ve uluslararası sosyalbilim dergilerinde Türkiye tarihi, milliyetçilik ve kimlik sorunuyla ilgili makaleleri yayınlandı. İletişim Yayınları’ndan çıkan “Türk Ocakları 1912-1931” (2004) ve "Makbul Vatandaş"ın Peşinde” (2004) adlı kitapları bulunuyor.

(AS)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/206204-ihd-baris-talebi-cezala...