Nevin Zeynep Yelçe'nin Esas Hakkında Mütalaaya İlişkin Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
20.03.2019

48 yaşındayım. Kendime göre doğru yanlış bir iradem var. Bugüne kadar hiç kimsenin talimatı ile bir yere imza atmadım, bir harekette bulunmadım.

Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümünden Dr. Zeynep Nevin Yelce'nin Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanını yayınlıyoruz.

Sayın Başkan, Sayın Heyet Üyeleri, Sayın Savcı, Sayın Katip,

Kalıcı bir barışın tesisine yönelik bir metnin altına imzamı eklediğim için karşınızdayım.

Bazı devlet görevlilerinin yasaları ihlal ederek devletin korumakla yükümlü olduğu sivil vatandaşların zarar görmesine neden olan davranışlarına dikkat çekmek, eleştirmek, bu davranışlar karşısında hukukun üstünlüğünü hatırlatmak zannımca bir suç değil, bir vatandaşlık görevidir.

Altına imzamı eklediğim metinde eleştirilen davranışlar devlet görevlilerinin silahlı terör örgütü mensupları karşısında ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak üzere gerçekleştirdikleri yasalara uygun eylemler değildir.

Zira ne benim ne de tahmin ediyorum ki diğer meslektaşlarımın şiddeti bir çözüm olarak gören yasadışı silahlı oluşumlara hoşgörü ile yaklaşması mümkün değildir.

Altına imzamı eklediğim metinden “insan haklarını ihlal eden PKK’nın müdafaasının ve propagandasının” yapıldığı ve PKK/KCK’nın cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerinin meşrulaştırılmaya” çalışıldığı anlamının nasıl çıkarıldığını anlamak gerçekten imkansız. Zira bu metinde ne terörist örgüte ne de şiddet içeren eylemlere yönelik bir sözcük bile bulunmamakta.

Son olarak, Sayın Savcı sosyal medyada tesadüfen görüp altına imzamın eklenmesini istediğim, bırakın bir talimatı herhangi birinden imzalamam için bir davet bile almadığım bu metni hayatımda adını duymadığım, kim olduğunu bilmediğim ve bundan sonra da bilmek istemediğim birinin talimatı ile imzaladığımı iddia etmekte. Bu iddia saçma ve asılsız olduğu kadar onur kırıcı bir iddia.

48 yaşındayım. Kendime göre doğru yanlış bir iradem var. Bugüne kadar hiç kimsenin talimatı ile bir yere imza atmadım, bir harekette bulunmadım. Bundan sonra bulunmayı da düşünmüyorum.

İsnat edilen suçu kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum.

(NZY/TP)

Kaynak: https://bianet.org/1/19/206628-nevin-zeynep-yelce-nin-esas-hakkinda-muta...