Mahkemeler Ayrı; Mütalaalar Aynı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
21.03.2019

Bugün ayrı mahkemelerde duruşmaları görülen Can Irmak Özinanır ve Fuat Özdinç için duruşma savcıları "örgüt propagandası" suçlamasıyla cezalandırma talep etti.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

Bugün 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Ankara Üniversitesi'nden Can Irmak Özinanır'ın birinci, 13. ACM'de ise Kırıkkale Üniversitesi'nden Fuat Özdinç'in 10. duruşmaları görüldü.

Her iki dosyada da duruşma savcıları, esas hakkında mütalaarını açıkladı. Özinanır ve Özdinç'in Terörle Mücadele Kanunu 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılması talep edildi.

Özdinç savunma yaptı

13. ACM'deki duruşmasında hazır bulunan Fuat Özdinç savunmasını yaptı.

Ardından söz alan avukatı Meriç Eyüboğlu, dosyanın mahkemenin kendi bünyesinde devam eden dört akademisyenin dava dosyasıyla birleştirilmesi talebinde bulundu. Aralarında fiili ve hukuki birliktelik bulunduğunu savunan Eyüboğlu, akademisyen dosyalarının tamamının birleştirilmesini ve kovuşturmanın genişetilmesi talepleri kapsamında belgeler sunmak istediğini belirterek bu taleple ilgili daha sonra değerlendirme yapılmasını istedi.

Duruşma savcısı taleplerin reddini istedi. Mahkeme, talepleri reddetti. Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, sanığın TMK 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Sanık ve müdafiine esasa karşı savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme duruşmayı 26 Haziran'a bıraktı.

İlk celsede mütalaa

28. ACM'de Can Irmak Özinanır'ın savunmasının ardından usuli taleplerini sunan avukatı Funda Ata, derhal beraat, Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni istenmesini, izne yanıt gelene kadar yargılamanın durmasına karar verilmesini talep etti. Ayrıca 13. ACM'de devam eden dört akademisyenin dosyasıyla da birleştirme istedi.

Mahkeme, "aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunmayışından" birleştirme talebini, "İstinaf Mahkemesi'nin benzer suçlarla ilgili verdiği kararlarda eylemi propaganda olarak nitelendirmesi nedeniyle" TCK 301 talebini reddetti. 

Davanın ilk celsesinde esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Özinanır'ın TMK 7/2 maddesinin 2. cümlesi uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Sanık ve müdafiine süre verilerek duruşma 4 Nisan'a ertelendi.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

21 Mart 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 555 oldu. 113 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 14 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 5 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 16 akademisyen 2 yıl 3 ay; 3 akademisyen 2 yıl 6 ay; 2 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 157 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

HAGB 

Akademisyenlerden 12 kişi verilen mahkumiyet kararlarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi: 3 kişinin mahkumiyet kararı mahkemenin kanaatiyle ertelendi.

2 yılın üstünde kalan mahkumiyet kararlarıyla birlikte bugüne kadar 29 akademisyen dosyası İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstinaf Mahkemesi 29 kişiden 1’inin mahkumiyet kararını onadı.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/206663-mahkemeler-ayri-mutalaa...