Mahkeme Başkanı: Terör Örgütüne Neden Çağrı Yapmadınız?

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
19.06.2019

İki ayrı mahkemede iki akademisyenin duruşmaları görüldü. 32. ACM'de savunmasını sunan Hazal Halavut'a mahkeme başkanı "Terör örgütüne neden çağrı yapmadınız" diye sordu.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti. 

Bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zelal Ekinci'nin birinci; 32. ACM'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Arş Gör. Hazal Halavut'un yedinci duruşması görüldü.

Halavut'un duruşmasında savcı esas hakkında mütalaasını açıklayarak sanığın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2'de düzenlenen "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Her iki duruşma da Kasım 2019'a bırakıldı.

13. ACM

Duruşmada hazır bulunan Zelal Ekinci beraat talebi olduğunu belirterek savunmasının henüz hazır olmadığını söyledi.

Ardından konuşan avukat Meriç Eyüboğlu da derhal beraat ve mahkemenin bu talebi uygun görmemesi halinde dosyaların birleştirilmesi taleplerinde bulundu.

Taleplerin reddine karar veren mahkeme, savunmasını hazırlamak üzere sanığa süre vererek duruşmayı 7 Kasım'a bıraktı.

32. ACM

Mahkeme başkanı: Ömer Günaydın - Üyeler: Habibe Ertuğrul, Ahmet Selçuk Özkan - Savcı: İkram Coşkun.

Hazal Halavut savunmasını yazılı ve sözlü olarak mahkemeye sundu. Mahkeme başkanı savunmanın ardından Halavut’a “Peki neden terör örgütüne de çağrı yapmadınız” diye soru yöneltti. Halavut, “Ben bu devletin vatandaşıyım” dedi.

Avukat Meriç Eyüboğlu savunmasına müvekkiline yöneltilen sorudan başlayacağını belirterek “Metin kendisine bir alan belirlemiş, sokağa çıkma yasağı döneminde yaşanan ağır hak ihlallerini eleştiriyor ve kalıcı barış ile ilgili öneriler getiriyor” dedi.

Sokağa çıkma yasakları döneminde hazırlanan raporların dosyaya alınmasını isteyen Eyüboğlu, “Gerçek bu raporla da ortaya konursa, iddianamenin aksine, olmayanı değil olanı yazmışsa bildiri, konu ortadan kalkacak” diye konuştu.

Mütalaa açıklandı

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı sanığın TMK 7/2 maddesinin 1. ve 2. cümleleri uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Mahkeme, sanık ve müdafine esasa karşı savunmalarını yapmaları için süre vererek duruşmayı 12 Kasım’a bıraktı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

19 Haziran 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 632 oldu. 142 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 200 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

200 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Fotoğraf: Nazım Dikbaş

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209498-mahkeme-baskani-teror-o...