Barış Akademisyeni Baki Tezcan İçin Dayanışma Çağrısı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
26.06.2019

ABD Adalet Bakanlığı'nın "eylemi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiğinden" savunmasını almadığı barış bildirisi imzacısı Baki Tezcan, hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle ifadesi alınıp serbest bırakılmak üzere havalimanından gözaltına alınacak.

Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olan barış bildirisi imzacısı Doç. Dr. Baki Tezcan bugün yurtdışından döndüğü sırada havalimanından gözaltına alınacak.

Yargılandığı 27. Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışında görev yaptığı için duruşmalara katılamayan Tezcan hakkında yakalama kararı vermiş, karara yapılan itirazlar da reddedilmişti.

Bugün 15.50’de 3. Havalimanına iniş yaptıktan sonra gözaltına alınacak Tezcan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürülecek.

Tezcan için dayanışma çağrısı yapan Barış Akademisyenleri, havalimanında ve adliyede süreci takip edecek.

ABD savunma almayı reddetmişti

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Tezcan’ın ilk duruşmasında savunmasının istinabe yoluyla alınmasına karar verilmişti.

Davanın 30 Ocak 2019’da görülen ikinci duruşmasında Tezcan’ın avukatı Süleyman Anıl, istinabe talebine ilişkin ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazıyı mahkemeye sundu.

Bakanlık Türkiye’ye verdiği yanıtta, Tezcan'ın eyleminin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek “suçlamaya dair somut deliller sunulmadığı takdirde” söz konusu istinabe talebini gerçekleştiremeyeceğini yazdı.

Mahkeme gelen cevap üzerine Tezcan'ın savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Gözaltına alınan üçüncü akademisyen

Yurtdışında görevli olduğu için duruşmalara katılamayan H.A.Z. ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Arş. Gör. olarak çalışan Gizem Sayın hakkında da yakalama kararı verilmişti.

Sayın ve H.A.Z. yurtdışından döndükleri sırada gözaltına alınmış, adliyede ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardı.

Baki Tezcan hakkında

2002’den beri Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Princeton Üniversitesi’nden aldığı bursla Yakın Doğu Çalışmaları alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Princeton’da her ne kadar Osmanlı tarihi merkezli çalışmalar yapmış olsa da, İslam felsefesi, hukuku ve tarihi konularında da dersler aldı.

Osmanlı tarihinin duraklama ve gerileme dönemlerine yeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığı The Second Ottoman Empire: Political and Social Transformation in the Early Modern World (İkinci Osmanlı İmparatorluğu: Erken Modern Dünyada Siyasi ve Toplumsal Dönüşüm) adlı kitabı Cambridge Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlandı.

Çeşitli akademik dergi ve derlemelerde otuzun üzerinde (çoğunluğu İngilizce) makalesi basıldı, makalelerinin bazıları Fransızca, İbranice, Lehçe gibi dillere de çevrildi. Bazı makaleleri yanında, ortak-editörü olduğu dört derleme çalışmasından ikisi Türkçeye çevrildi.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209791-baris-akademisyeni-baki...