AYM Kararı Öncesi Mahkemelerden Duruşmalara Erteleme

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
03.07.2019

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti. 

Avukatlar, bugün karar duruşması görülecek olan akademisyenlerin duruşmalarında Anayasa Mahkemesi'nin barış için akademisyenler dosyaları hakkında vereceği kararın beklenmesini talep etti.

30. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM), 37. ACM ve 26. ACM heyetleri, her ne kadar AYM'ye yapılan başvuru sonucunun beklenmesine dair karar vermemiş olsa da esasa karşı savunmalarını hazırlamaları için sanık müdafilerine yeniden süre vererek duruşmaları ileri tarihlere erteledi.

37. ACM'de savunmasını yapan bir akademisyen için savcı esas hakkında mütalaasını açıklayarak sanığın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmasını istedi. 

Duruşması görülenler

Bugün üç ayrı mahkemede duruşmalar görüldü:

26. ACM: Süleyman Şah Üniversitesi'nden Doç. Dr. Cengiz Aktar, MSGSÜ'den Doç. Dr. Nermin Saybaşılı ve Bilgi Üniversitesi'nden Arş. Gör. Orkun Doğan, Öğr. Gör. Güventürk Görgülü ile Öğr. Gör. Berrak Karahoda'nın dördüncü duruşmaları.

37. ACM: Yrd. Doç. Dr. H.K.'nin üçüncü; Boğaziçi Üniversitesi'nden okutman Ahu Ersözlü'nün dördüncü duruşmaları.

30. ACM: Dicle Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yasemin Bulut'un üçüncü duruşması.

26. ACM

1. 2. 3. duruşma

Akademisyenler Güventürk Görgülü, Nermin Saybaşılı ve Orkun Doğan'ın duruşmalarında savcı, önceki celselerde sunduğu ve sanıkların Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmalarını talep ettiği esas hakkında mütalaasını tekrarladı.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Her üç sanığın avukatları da AYM'deki barış için akademisyenler dosyalarını hatırlatarak verilecek kararın bu dosyaları da doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle beklenmesini talep etti.

Mahkeme, her ne kadar AYM kararının beklenmesine ilişkin bir karar vermese de sanık müdafilerine esasa karşı savunmalarını sunmaları için yeniden süre vererek üç duruşmayı da 10 Aralık'a bıraktı.

4. duruşma

Berrak Karahoda'nın duruşmasında savcı, esas hakkında mütalaasını hazırlamak için dosyanın tarafına verilmesini istedi.

Mahkeme, dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar vererek duruşmayı 10 Aralık'a erteledi.

5. duruşma

Cengiz Aktar'ın savunmasının alınması için başlatılan istinabe işlemlerinin henüz sonuçlanmadığı görüldü.

İstinabe yanıtının beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 10 Aralık'a bıraktı.

30. ACM

Yasemin Bulut ve avukatı Ronay Zeybek duruşmaya Diyarbakır'dan SEGBİS ile bağlandı. Bulut savunmasına geçmeden önce AYM'nin bireysel başvurularda vereceği kararının beklenmesini istedi. Mahkeme başkanı talebi savunmadan sonra değerlendireceğini söyledi.

Ardından savunmasını yapan Bulut, suçlamaları kabul etmediğini belirterek beraatine karar verilmesini istedi. Avukatı Zeybek de beraat talebini yineleyerek talebin uygun görülmemesi halinde AYM kararının beklenmesini istedi.

Başkan: AYM kararı bizim için de çok önemli

Duruşma savcısı, esas hakkında mütalaasını hazırlamak için dosyanın tarafına verilmesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine hükmetti.

AYM kararının beklenmesine ilişkin talebe dair karar verilmedi ancak mahkeme başkanı duruşmayı 4 Aralık'a bıraktıklarını belirterek "AYM kararı bizim için de çok önemli. O zamana kadar çıkmış olur umarım" diye konuştu. 

37. ACM

Mahkeme başkanı: Akın Gürlek - Üyeler: Ferhat Gülbağça, Erol Güngör - Savcı: Mehmet Fatih Aldemir.

1. duruşma

Ahu Ersözlü'nün duruşmasında savcı TMK 7/2'den ceza istediği mütalaasını tekrar etti. Avukat Meriç Eyüboğlu, esasa karşı savunmadan önce AYM kararının beklenmesini talep ederek mahkemeden süre istedi.

Mahkeme, sanık müdafine esasa karşı son savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı 17 Temmuz'a bıraktı.

2. duruşma

Savunmasını mahkemeye sunan H.Ş. beraatine karar verilmesini istedi.

Avukat Meriç Eyüboğlu AYM kararının beklenmesi talebini bu duruşmada da yineledi. Ek olarak kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini sundu.

Duruşma savcısı, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddi istemiyle birlikte esas hakkında mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Mahkemenin talepleri reddetmesinin ardından açıkladığı mütalaasında sanığın TMK 7/2 uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, tekrar süre verilmeyeceği yönünde ihtarda bulunarak sanık ve müdafine esasa karşı son savunmalarını yapmak üzere süre verdi. Bir sonraki duruşma 30 Ekim'de görülecek.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

3 Temmuz 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 637 oldu. 145 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 203 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

203 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/210033-aym-karari-oncesi-mahke...