BirAraDa Derneği’nden Füsun Üstel ve Tuna Altınel’e Destek

Yazar / Referans: 
Ekin Eylem Yıldız, Bianet
Tarih: 
02.07.2019

BirAraDa derneği, cezaevindeki akademisyenler Füsun Üstel ve Tuna Altınel’e destek için kartpostal atölyesi gerçekleştirdi.

Dayanışma Akademileri Koordinasyonunun (DAK) ortak girişimi ile kurduğu BirAraDa Derneği, son etkinliğinde cezaevindeki akademisyenler Füsun Üstel ve Tuna Altınel’e yollamak üzere kartpostal hazırladı.

Derneğin üyelerinden Zeynep Tül Akbal, etkinliği şu sözlerle anlatıyor:

“Bir araya gelindi hem Füsun hem Tuna Hoca için kart yapma atölyesi yaptık. Füsun Hoca için okuma grubu var, kitaplardan okumalar yapılıyor. Kartları da avukatlar aracılığı ile iletmeye çalıştık.”

Dayanışma akademisyenlerinden destek

Füsun Üstel 54, Tuna Altınel 51 gündür cezaevinde. Akbal, bu duruma dikkat çekmek ve buna alışılmasının önüne geçmek için derneğin etkinlikler ve sosyal medya aracılığı ile paylaşımlar yaptığını belirtiyor.

“BirAraDa derneği her gün sayaç varmış gibi gün sayıyor. 45. gün 48.gün gibi. Sosyal medya üzerinden bunları yayımlıyor. Diğer dayanışma akademileri de bunları paylaşarak bize destek oluyor.”

BirAraDa, bir arada üretiyor

Derneğin kuruluş sürecini Akbal şu şekilde anlatıyor:

“Genel olarak koordinasyon ile götürüyorduk süreci. Mart 2017’den itibaren bir koordinasyon kurduk dayanışma akademileri arasında. Etkin hale getirmek, birlikte çalışmaları yürütebilmek amacı ile sonrasında derneği kurduk.

“Dernekle daha iyi çalışır hale geldik, meclisimiz var, birlikte bir şeyler üretmeye başladık. Dayanışma akademilerinin ortak çalışmaları, toplumsal cinsiyet çalışma grubu, gezici akademi çalışma grubu gibi, katılımlarla birlikte pek çok şey ürettik.”

Ne olmuştu?

Füsun Üstel

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden Barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Füsun Üstel, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onanan 1 yıl 3 aylık hapis cezasının infazı için 8 Mayıs 2019'da tutuklanmıştı.

Tuna Altınel

Lyon 1 Üniversitesi Matematik Bölümünden Doç. Dr. Tuna Altınel Fransa'da yasal bir derneğin düzenlediği bir toplantıda çevirmenlik yaptığı için "yasa dışı örgüt üyeliği" ile suçlanarak 11 Mayıs 2019'da Balıkesir'de tutuklanmıştı.

BirAraDa (Bilim, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği) hakkında 

Toplum ve doğa yararına eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütmek, sanatsal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirmek, yürütülmekte olan etkinlikleri desteklemek, benzer amaçlara sahip kişi ve kurumlarla dayanışmak ve var olan dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kuruldu. 

Cinsiyete ve cinsel yönelime dayalı, etnik, sınıfsal, inançsal, yaşla ve engellilikle ilgili her türlü ayrımcılığı ve şiddeti reddeder.

Laik, eşitlikçi, özgürlükçü değerler ve bilimin evrensel ilkeleri doğrultusunda eleştirel bilgi üretimini, bilgiye kolay ve eşit olanaklarla erişimi destekler ve akademik özgürlüklerin her koşulda korunmasını amaçlar.

(EEY/EMK)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/siyaset/209982-birarada-dernegi-nden-fusun-ust...