Davalarda AYM Kararı Bekleniyor

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
09.07.2019

37. ACM ve 14. ACM heyetleri, karar aşamasına gelen dosyalarda sanık müdafilerinin AYM kararının beklenmesi talebine karşılık, avukatlara savunmalarını hazırlamaları için yeniden süre verdi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti. 

23. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM), bugün görülen dört dosyayı daha mahkeme bünyesinde görülen diğer akademisyen dosyalarıyla birleştirdi.

Avukatların Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vereceği kararın beklenmesi taleplerini değerlendiren 14. ve 37. ağır ceza mahkemeleri, karar aşamasına gelen dosyalarda sanık ve müdafilerine esasa karşı savunmalarını sunmaları için yeniden süre verdi ve karar açıklamadı.

29. ACM'de yargılanan akademisyenin savunmasını sunmak için AYM kararının beklenmesi talebi doğrudan kabul edilmese de akademisyene istediği süre verildi. 28. ACM'de görülen duruşmada ise AYM kararının beklenmesi talebinin reddine karar verdi. 

Duruşması görülenler

Bugün altı ayrı mahkemede duruşmalar görüldü:

26. ACM: Dicle Üniversitesi'nden Arş. Gör. Düzgün Uğur'un üçüncü duruşması.

37. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden Dr. Sakine Çil'in beşinci duruşması.

23. ACM: Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ertuğrul Tonak, York Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Burak Köse ve İstanbul FSM Üniversitesi'nden Öğr. Gör. Zeynep Güney'in üçüncü; Bilgi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Sema Bayraktar Tür'ün birinci duruşmaları.

14. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kuban Altınel ve doktora öğrencisi B.K.'nin beşinci duruşmaları.

28. ACM: Ankara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sevilay Çelenk'in birinci duruşması.

29. ACM: Mersin Üniversitesi'nden Doç. Dr. Serdar Ulaş Bayraktar'ın üçüncü duruşması.

26. ACM

Düzgün Uğur ve avukatı İbrahim Avşar hazır bulunduğu duruşmada savcı, dosyaya "geçici ve ani olarak görevlendirildiğini" belirterek esas hakkında mütalaasını hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar vererek duruşmayı 11 Aralık'a bıraktı.

37. ACM

Mahkeme başkanı: Akın Gürlek  - Üyeler: Ferhat Gülbağça, Erol Güngör - Savcı: Ahmet Sinan Yağan.

Sakine Çil'in hazır bulunduğu duruşmada avukatı Meriç Eyüboğlu, esasa karşı savunmasını yapmadan önce AYM'deki barış için akademisyenler dosyalarını hatırlatarak verilecek kararın bu dosyaları da doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle beklenmesini talep etti.

Mahkeme, sanık müdafine esasa karşı son savunmasını hazırlaması için süre vererek iki duruşmayı da 4 Aralık'a bıraktı.

23. ACM

Mahkeme başkanı: Ahmet Uğuz - Üyeler: Emine Çakır, Murat Tuncer - Savcı: Hakan Gökalp Uçan.

Bugün mahkemede duruşması olan akademisyenlerden sadece Sema Bayraktar Tür duruşmaya katıldı. Bayraktar-Tür savunmasını mahkemeye sundu.

Mahkeme, dört akademisyenin dosyasının "aralarında fiili ve hukuki irtibat olduğu" gerekçesiyle kendi bünyesinde görülen diğer akademisyen dosyalarıyla birleştirilmesine karar verdi.

Birleşen dosyaların duruşması 5 Kasım’da görülecek.

14. ACM

Mahkeme başkanı: Murat Özer - Üyeler: Mücteba Akkaya, Abdullah Şükrü Arslan.

1. duruşma

Kuban Altınel yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Avukatı İnayet Aksu, esas hakkında savunmasını sunmadan önce AYM kararının beklenmesi yönünde karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, sanık müdafine savunmasını hazırlamak ve AYM'ye ilişkin bireysel başvuru numarasını sunmak için süre verilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 31 Ekim'de görülecek.

2. duruşma

Savunmasını yapan B.K. şunları söyledi:

“Toplumsal travmalar, yalnızca olaydan zarar görenleri, tanıkları, aile ve yakınları değil, toplumun diğer bireylerini de etkiler ve her birimizin belleğinde başa çıkması zor anılar bırakır. Bir bellek araştırmacısı olarak bildiriyi bu duyarlılık doğrultusunda, toplumsal hafızamıza kazınacak travmatik olayların son bulması, şiddetin sona ermesi, çözüm sürecine geri dönülmesi umuduyla imzaladım. Kişisel olarak her türlü şiddetin karşısındayım.

“İmzayı atmamdan önceki süreçte bölgeden gelen ölenlerin cenazelerinin günlerce sokaklarda kaldığına, çocukların annelerinin naaşını günlerce sokakta ortasında görmek zorunda kaldıklarına, annelerin ölen çocuklarının bedenleri buzdolaplarında sakladığına dair haberler ruhumda bugün bile son derece yoğun bir şekilde acısını hissettiğim bir yara açtı.

“Bu süreçle birlikte yaşadığım yoğun keder ve çaresizlik hissi ve insan olmanın gerektirdiği vicdan ve sorumluluk nedeniyle bu imzayı attım.

"Bildiride iddet çağrışımı yoktu"

“Bugüne dek şiddeti öven hiçbir eylemin destekçisi olmadım. Bildiri, şiddet çağrısı ya da çağrışımı yapan hiçbir sözcük içermiyordu. Düşünce özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün anayasal olarak korunan birer hak olduğuna dair bilgim, bana bu tür bir metni imzalamanın herhangi bir sakınca teşkil etmediğini düşündürdü.

“Bildiriyi, barış konusundaki duyarlılığımı kamuoyu ile paylaşmanın ahlaki bir görev ve mesleki bir sorumluluk olduğunu düşünerek, hiç kimsenin etkisi altında kalmadan imzaladım.

“Metni imzalamamın kişisel ve mesleki duyarlılıklarım dışında herhangi bir şiddet kurumu, terör yapısı ya da bunların propagandası ile ilişkilendirilmesini kesin olarak reddediyorum. Hiçbir terör örgütü ve siyasi oluşum ile bağlantım yoktur. Suçlamaları kabul etmiyor beraatimi talep ediyorum.”

Avukat İnayet Aksu, AYM kararının beklenmesi yönündeki talebini yineledi.

Mahkeme, Altınel2in duruşmasındaki kararını tekrarlayarak sanık müdafine süre verdi. Bir sonraki duruşma 31 Ekim'de görülecek.

28. ACM

Mahkeme başkanı: Muhsin Onay - Üyeler: Serkan Yoğurtçu, Merve Çınar - Savcı: Mustafa Güner.

Duruşmada hazır bulunan Sevilay Çelenk savunmasını hazırlamak için süre istedi. Ardından söz alan avukatı Sedat Aslantaş usuli talepleri olduğunu belirterek Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi kapsamında Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni istenmesi ve dosyaların birleştirilmesi talepleri ile AYM kararının beklenmesi doğrultusunda süre verilmesi talebinde bulundu.

Duruşma savcısı, usuli taleplerle birlikte AYM kararının beklenmesi talebinin de "sanık savunmasını yaptıktan sonra değerlendirilmesi gerektiğinden" reddini, istedi.

Mahkeme, "yargılamanın mahiyetine ve düzenlenen iddianamede yer alan suçun konusuna" dikkat çekerek bütün taleplerin reddine karar verdi. Sanık ve müdafine savunmalarını yapmaları için süre vererek duruşmayı 19 Aralık'a erteledi.

29. ACM

Mahkeme başkanı: Özgür Erkan - Üyeler: Erhan Akman, İlayda Karaoğlu - Savcı: Ali Nazmi Dandin.

Duruşmaya Mersin'den SEGBİS ile bağlanan Serdar Ulaş Bayraktar, savunmasını AYM kararından sonra yapmak istediğini belirterek süre istedi.

Duruşma savcısı, AYM kararının bekletici mesele yapılamayacağı kanaatinde" olduğunu belirtse de "savunma hakkının kısıtlanmaması için" sanığa istediği sürenin verilmesini talep etti.

Mahkeme, sanık ve müdafilerine talep ettikleri süreyi vererek duruşmayı 6 Aralık'a bıraktı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

9 Temmuz 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 640 oldu. 145 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 203 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

203 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/210255-davalarda-aym-karari-be...