Bir Akademisyene 1 Yıl 3 Ay Ertelemeli Hapis Cezası

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
11.07.2019

27. ACM'de bir akademisyen "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 36. ACM ve 37. ACM heyetleri ise dosyalarda AYM kararının beklenmesine karar verdi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti.

Bugün görülen davalarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu’nun üçüncü, Boğaziçi Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Zeynep Arıkan ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle’nin dördüncü duruşmaları, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yıldırım Şentürk'ün , Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ümit Biçer'in ve Gazi Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Eren Kırmızıaltın'ın üçüncü duruşmaları görüldü.

Bekiroğlu'na 1 yıl 3 ay hapis cezası

Sibel Bekiroğlu’nun 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görülen duruşmasında Bekiroğlu 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bekiroğlu hakkında verilen cezada hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Duruşmada Bekiroğlu’nun yanı sıra avukatı Cemil Adıyaman hazır bulundu. Mahkeme heyeti ise Tamer Keskin (Başkan), Ebru Altun, Simge İncedal (Üye hakimler) ve Adnan Ok’tan (Savcı) oluştu.

Esas hakkında mütalaasını sunan Savcı Ok, Bekiroğlu’nun TMK 7/2 uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Bekiroğlu, Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) hak ihlalleri ile ilgili davanın sonucunun beklenmesi için süre talebinde bulundu. Bu talebin reddedilmesi üzerine savunmasını yapan Bekiroğlu şunları söyledi:

“Söz konusu metinde terör örgütü övmesi yoktur. Bu nedenle terör örgütü propagandası suçundan savunma yapmam son derece zor. TCK’nın 301. Maddesi uyarınca bu metinle ilgili daha rahat savunma yapabilirdik. Bu tür paylaşımlar bugün de yarın da olmalı ki karşı görüşler tartışılsın.”

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Bekiroğlu’u 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Kararda HAGB uygulandı.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

37. ACM

Boğaziçi Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Zeynep Arıkan ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle’nin 37. ACM’de görülen duruşmalarında ise Savcı bir önceki duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Arıkan ve Gürle mütalaaya karşılık, AYM’nin barış için akademisyenler dosyalarında vereceği kararın beklenmesi talebinde bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, iki isme de karar aşamasına gelen dosyalarda sanık ve müdafilerine esasa karşı savunmalarını sunmaları için yeniden süre verdi ve karar açıklamadı.

İki durulma da 17 Aralık tarihine bırakıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yıldırım Şentürk’ün 25. ACM’de görülen duruşmasında ise mahkeme heyeti, dosyanın esas hakkındaki mütalaasını bildirmesi için iddia makamına tevhidine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 12 Aralık tarihinde görülecek.

29. ACM

29. ACM'de bugün görülen tek duruşmada ise Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ümit Biçer, sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamadı.

Adalet Bakanlığı'ndan Türk Ceza Kanunu (TCK) 301 kapsamında yargılama yapılması için istenen soruşturma izninin bu duruşmada geldiği görüldü. Biçer'in mazeretin kabulüyle birlikte dava 10 Aralık tarihine bırakıldı.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

36. ACM

29. ACM'de bugün görülen tek duruşmada Gazi Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Eren Kırmızıaltın'ın dosyası görüldü. Kırmızıaltın ve avukatı Kutsal Utku Tatar duruşmada hazır bulundu.

Avukat Tatar duruşma öncesinde yazılı beyanda bulunarak AYM'nin akademisyen dosyaları hakkında vereceği kararın beklenmesini talep etti. 

Ara mütalaasını veren Savcı da AYM kararının beklenmesini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti AYM kararının beklenmesine karar vererek duruşmayı 13 Kasım'a bıraktı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

9 Temmuz 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 640 oldu. 146 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 203 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

203 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/210357-sibel-bekiroglu-na-1-yi...