DTCF Tiyatro Bölümü Akademisyenleri: Akademisyenlerin İade Edilmelerini Bekliyoruz

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
06.08.2019

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyeleri, Barış Akademisyenleri’nin üniversitelerden ihraç edilmeleriyle sonuçlanan haksızlığa bir son verilmesini talep etti.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyeleri Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri ’ne dair “hak ihlali” kararı sonrasında açıklama yaptı.

TIKLAYIN - AYM, Barış Akademisyenleri İçin "Hak İhlali" Kararı Verdi

Barış Akademisyenleri’nin üniversitelerden ihraç edilmeleriyle sonuçlanan haksızlığa bir son verilmesini talep eden öğretim üyeleri tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim elemanları olarak, bölümümüz öğretim elemanlarının da içinde bulunduğu akademisyenlerin akademik yaşam için değerli ve vazgeçilmez katkılarını sürdürmeleri adına bölümlerindeki görevlerine bütün haklarıyla iade edilmelerini bekliyoruz.

'Bölümdeki görevlerine haklarıyla iade edilsinler'

“Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesi 26 Temmuz 2019 tarihinde Barış Akademisyenleri için hak ihlali kararı vermiş, imzalanan ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmiştir.

“Barış Akademisyenleri’nin üniversitelerden ihraç edilmeleriyle sonuçlanan haksızlığa bir son verilmesini talep ediyor, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim elemanları olarak, bölümümüz öğretim elemanlarının da içinde bulunduğu akademisyenlerin akademik yaşam için değerli ve vazgeçilmez katkılarını sürdürmeleri adına bölümlerindeki görevlerine bütün haklarıyla iade edilmelerini bekliyoruz.”

(EMK)

Kaynak: http://bianet.org/bianet/insan-haklari/211392-dtcf-tiyatro-bolumu-akadem...