ÜNİVDER: Kayyum Atamaları Seçme ve Seçilme Hakkını Yok Ediyor

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
21.08.2019

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği "Seçimler ve sonuçları, ikinci kez hukuken varmış gibi gösterilen gerekçelerle yok sayılmıştır" açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı'nın haklarında soruşturma açıldığı gerekçesiyle Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerine kayyum ataması üzerine Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği "Seçimler ve sonuçları, ikinci kez hukuken varmış gibi gösterilen gerekçelerle yok sayılmıştır" açıklamasında bulundu.

Dernekten üç HDP'li belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine bu illerin valilerinin kayyum olarak atanmasına ilişkin olarak şu açıklama yapıldı:

"Anayasal güvence altında yapılan seçimler ve sonuçları, ikinci kez hukuken varmış gibi gösterilen gerekçelerle yok sayılmıştır. İçişleri Bakanı, Haber Türk, Türkiye'nin Nabzı programında; görevden almaların hukuka uygun, Anayasa'nın 127'nci ve Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesine dayalı olarak yapıldığını açıklamıştır. Büyükşehir Belediye Kanunu'nda 47'nci madde yoktur ve aslında sözü edilen 47'nci madde Belediye Kanunu'dur. Sadece bu bir madde dahi, atamanın ne kadar hukuka aykırı olduğunu göstermektedir.

"Barış ve birlikte yaşama talebine karşı yapılmış bir darbe"

"Anayasanın 127'nci maddesi gerekçe gösterilerek, insanlık tarihinin kazanımlarının evrensel hukuk ile güvence altına aldığı, suçta ve cezada yasallık, masumiyet karinesi gibi insanlığın tarihsel kazanımlar yok sayılmıştır. Seçme ve seçilme hakkı, siyasi iktidarın seçim sonuçlarını beğenmemesi nedeniyle, Anayasaya rağmen yok edilmiştir.

"Yaşadıklarımız, bu topraklarda yükselen barış ve birlikte yaşama talebine karşı yapılmış bir darbedir. Bu nedenle, hukuka aykırı kayyım atamalarının kaldırılarak belediye başkanlarının göreve iadelerini ve haksız gözaltıların bir an önce sonlandırılmasını, demokratik hukuk devletinin gereklerinin yerine getirilmesini talep ediyoruz."

(AÖ)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/siyaset/212014-univder-kayyum-atamalari-secme-...