Uluslararası Psikoloji Örgütlerinden Barış Akademisyenleri İçin Çağrı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.09.2019

Barış akademisyenlerinin beraatlerini isteyen beş psikoloji örgütü ayrı ayrı yayınladıkları açıklamalarda davaların bir an önce düşmesi için çağrı yaptı.

Dünya çapında beş psikoloji örgütü başta Prof. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu olmak üzere, barış bildirisi imzacısı tüm akademisyenlerin beraatine karar verilmesi için çağrı yaptı.

Açıklamalarda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış akademisyenlerinin dosyaları hakkında “hak ihlali” yönünde karar verdiği de hatırlatıldı.

Türkiye hükümetine de seslenen örgütler, akademik özgürlüğün sağlanması için akademisyenlere ve öğrencilere yönelik ifade özgürlüğü kısıtlamalarının sona ermesi gerektiğine vurgu yaptı.

ECPA: Değirmencioğlu kurucu üyemiz

Avrupa Topluluğu Psikoloji Derneği’nden (ECPA) yapılan açıklamada, yarın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması görülecek Prof. Dr. Değirmencioğlu’nun ECPA’nın kurucu üyesi olduğu ve şu anda da Barış, Çatışma ve Şiddet Araştırmaları Derneği’nin başkanlığını yaptığı ifade edildi.

Ayrıca Değirmencioğlu’nun imzacı olduğu sırada görev yaptığı Doğuş Üniversitesi’nden kovulduğu, pasaportuna el konulduğu için “sürgünde” yaşadığı hatırlatıldı.

TIKLAYIN - Doğuş Üniversitesi, İmzacı Profesörü de İşten Attı

Hükümete: "Muhalefeti bastırmayın"

Değirmencioğlu’nun yarın görülecek duruşması için çağrı yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yetkilileri Dr. Değirmencioğlu’na yönelik suçlamaları ve bütün diğer psikologlara yönelik benzer suçlamaları bir an önce düşürmeye çağırıyoruz.

“Türkiye hükümetini bilim insanlarının, araştırmacıların, lisans ve ihtisas öğrencilerinin akademik özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü baskı altına almamaya çağırıyoruz.

TIKLAYIN - AYM Gerekçeli Kararı: Akademisyenin İşi Düşünce Açıklamak

“Türkiye hükümetini özellikle bildiri imzacılarını yargılamamaya ve terörle mücadeleye ilişkin hükümleri pek çok barış savunuculuğu şeklini içine alacak ve böylelikle Türkiye’de eleştirel sorgulama, bilimsel araştırma ve siyasi muhalefeti bastıracak şekilde yorumlanmasına bir son vermeye çağırıyoruz.”

Beş psikoloji örgütü

Akademisyenlere beraat çağrısı yapan psikoloji örgütleri şöyle:

European Community Psychology Association (ECPA)

Società Italiana di Psicologia di Comunità (SIPCO) - İtalya

Ordine degli Psicologi della Campania - İtalya

Associazione per la Responsabilita Sociale - İtalya

Psychologists for Social Responsibility – ABD

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/212844-uluslararasi-psikoloji-...