Off-University'de Kış Dönemi Başlıyor

Yazar / Referans: 
Off-University
Tarih: 
08.10.2019

Haziran 2019’da Türkiye Anayasa Mahkemesi, başından beri savunduğumuz gibi, barış talep etmenin suç olmadığına hükmetti ve Ağır Ceza Mahkemeleri de bu doğrultuda Barış Bildirisi İmzacılarına yönelik peşpeşe beraat kararları vermeye başladılar. Ancak bütün bu beraat karalarına rağmen yüzlerce akademisyen halen kamuda görev yapamaz halde ve akademik özgürlüklere sahip değiller. Kısa süre önce Dr Bülent Şık toksik atıkların kamu sağlığına zararlarına değinen Kanser Araştırması Sonuçlarını açıkladığı gerekçesiyle 15 ay hapse mahkum edildi. Meslektaşlarımızla dayanışma içinde akademinin bağımsızlığını, huzurunu ve ifade özgürlüğünü savunmayı sürdürüyoruz.

Off-University Kış Dönemi derslerinin yakında başlayacağını duyurmanın heyecanı içindeyiz! Bu dönem Türkiye'de siyasi baskıya maruz kalan akademisyenler tarafından verilen sekiz çevrimiçi derse; New School’daki New University in Exile Consortium, Kassel Üniversitesi, Potsdam Üniversitesi, Göttingen Üniversitesi, LMU Münih, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Berlin Freie Üniversitesi işbirliği ile ev sahipliği yapıyoruz. 

Off-University kış dönemi derslerimizi aşağıda bulabilirsiniz:

Comparative History of the Modern Middle East (Dr. Yüksel Taşkın)

Homelessness and Homemaking (Prof. Dr. Andrea Pető ve Dr. İclal Ayşe Küçükkırca)

Identity and Conflict in the Middle East (Dr. Nazan Bedirhanoğlu ve Dr. Elçin Aktoprak)

Media and Discrimination (Dr. Ülkü Doğanay)

Political Economy of the Global South in the Age of Financialisation (Dr. Ali Rıza Güngen)

Right and Violation: A Critique of Violence (Dr. Ahmet Murat Aytaç)

Social Welfare Labor and State in Turkey (Dr. Onur Can Taştan)

Global Political Economy: Evolution and Dynamics (Dr. Ulaş Şener ve Dr. Benan Eres)

Çevrimiçi dersler, bilimsel faaliyetleri ve beyanları nedeniyle kurumlarından uzaklaştırılmış, istifaya zorlanmış veya adli takibata uğramış Türkiyeli akademisyenlerce verilmektedir. Off-University dünya çapında akademik özgürlükleri destekleyen sivil toplum kuruluşlarının fon ve destekleriyle faaliyetlerini yürütmektedir.

Off-University, ders yükümlülüklerini tamamlayanlara paydaş üniversitelerle işbirliği içinde AKTS kredili başarı sertifikaları sunmaktadır. Derslere katılımda, katılımcıların eğitim düzeyi sorgulanmaz ve tüm dersler ücretsizdir. Off-University öğrencileri korumayı ilke edinmiş olup, katılımcıların kişisel bilgilerini toplamaz.

Off-University dersleri daha demokratik ve daha az hiyerarşik bir öğrenme olanağı sağlayan (Coworkingsquares) platformunda sürdürülmektedir. Eğitimciler tarafından hazırlanmış okuma parçaları ve kısa video anlatımları, haftada bir kez gerçekleşen çevrimiçi sunum ve tartışmaların temelini oluşturur.

İlk araştırma dersimiz “ Homelesseness and Homemaking: On D ifferent M eanings of the H ome S pace ” 30 Eylül'de başladı. Daha önce derslerimize kayıt yaptırmış dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri platformumuzda ağırlamaktan heyecan duyuyoruz.

Daha fazla bilgi ve media ilişkileri için bizimle iletişim kurabilirsiniz:

E-Mail: mail@off-university.de

Kaynak: https://off-university.com/tr-TR