Barış Akademisyenleri Akademik Yılı Açtı: Bir Aradayız, Buradayız

Yazar / Referans: 
Gazete Duvar
Tarih: 
12.10.2019

Dayanışma Akademileri yeni akademik yıl için buluştu: Umudumuzu koruyoruz...

Eğitim Sen Genel Merkezi ile Barış Akademisyenlerince oluşturulan tüm Dayanışma Akademileri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı yaptı.

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok farklı şehirden Ankara’ya gelen akademisyenlerin buluşmasında açılış konuşmasını Ankara Dayanışma Akademisi adına Nuray Türkmen yaptı. Türkmen, Barış Akademisyenlerinin ihraçların başladığı 1 Eylül 2016’dan bu yana çalışmalarına devam ettiklerini ve bunların yedi dayanışma akademisi öncülüğünde gerçekleştiğini kaydetti.

“Bir aradayız, buradayız” sloganıyla gerçekleştirilen 2019-2020 Akademik Yılı açılış dersini Prof. Füsun Üstel verdi. Üstel, “Akademi ve Ötesi: İktidar Biçimlerini Yeniden Düşünmek” dersinde üniversitelerin geçirdiği dönüşümü, biata zorlanmasını anlattı, alternatif seslerin 2010’dan bu yana sistematik olarak akademide susturulduğuna dikkat çekti. Üstel, “Umudumuzu koruyoruz, çevre, insan ve toplum dostu bir üniversitenin hayal değil” dedi. Açılış dersinin ardından forum düzenlendi. (DUVAR)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/12/baris-akademisyenleri-a...