Barış Akademisyenleri Van'da: Zorbalığa dayalı bir yönetim var

Yazar / Referans: 
Mezopotamya Ajansı
Tarih: 
18.10.2019

Kayyum atamalarına karşı destek amaçlı Van’a gelen Barış Akademisyenleri, Türkiye'de hukuktan kopuk, tamamen zorbalığa dayalı bir yönetim biçiminin geliştiğine dikkati çekti. 

Kayyum atamalarına karşı Van'a gelen Barış Akademisyenleri’nden Ayşe Erzan, Orhan Silier, Meral Camcı, Aslı Takanay, Aynur Özuğurlu, Kuvvet Lordoğlu, Özlem Özkan ve Onur Hamzaoğlu, HDP ilçe binasında basın açıklaması yaptı. Akademisyenlerin açıklamasına HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de destek verdi. Açıklamayı akademisyenlerden Orhan Silier ile Ayşe Erzan yaptı. 

'İNSANLARA KONUŞMAZSINIZ DENİLİYOR'

HDP'li olmadığını fakat HDP'nin verdiği mücadelenin demokrasi, insan hakları mücadelesi olduğu için destek verdiğini belirten Silier, HDP'ye ülkenin tüm aydınlarının destek olması gerektiğini ifade etti. Ardından söz alan Ayşe Erzan da legal bir partinin Eş Genel Başkanının, milletvekillerinin, seçilmiş belediye, il, ilçe eş başkanlarının hakla birlikte Van'da yürümesinin iktidar sahiplerine bir kabus gibi geldiğini ifade etti. Erzan, "İnsanlar tehditkar bir ablukaya alınıyor. Bu insanlara ‘hayır konuşamazsınız’ diyorlar. 'Konuşamazsınız, halka hitap edemezsiniz' sözlerinin hiçbir hukuki gerekçesi yok. Artık Türkiye'de hukuktan kopuk, tamamen zorbalığa dayalı bir yönetim biçimi gelişti. Bu tahammül edilemez duruma karşı Van, Diyarbakır, Mardin hiç ödün vermeden dimdik ayakta duruyor" diye konuştu. 

'ARTIK YÖNETEMEZ DURUMDALAR'

Mücadele ruhunu yükseltmenin önemine vurgu yapan Erzan, "İstanbul’da kayyum atamalarına karşı bir toplantı yapılacaktı ve yasakladılar. Türkiye’nin silahlanma bütçesine ödenen para 2014’ten bu yana ikiye katlanmıştır. Şu an da hiçbir devlet ve kamu kurunda doğru dürüst hizmet verilmemektedir. İnsanlar yüzde 20 enflasyon karşısında yüzde 4 ücret artışlarına mahkum edilmektedir. Genç işsizlik yüzde 27'yi, diğer işsizlik ise yüzde 20'ye varan bir durumdadır.  Bu hükümetin artık yönetemez duruma gelmesi demektir" diye belirtti. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi14.com/tum-haberler/content/view/73628