Barış Akademisyeni Gül Köksal da Beraat Etti

Yazar / Referans: 
Yeni Yaşam Gazetesi
Tarih: 
22.10.2019

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenlerden Doç. Dr. Gül Köksal, yargılandığı davada beraat etti. Köksal, “Barış demeye devam edeceğiz” dedi. 

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ndeki görevinden ihraç edilen Doç. Dr. Gül Köksal hakkında “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesi ile Çağlayan’da bulunan İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Köksal duruşmada hazır bulunurken, çok sayıda kişi de destek için katıldı.

‘Barışın yanında olmaya devam edeceğiz’

İddia makamı Köksal’ın beraatını talep ederken, Köksal ise önceki savunmasını tekrar ettiğini belirtti. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek Köksal’ın beraatına karar verdi. Duruşma sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) kısa bir açıklama yapan Köksal, “27’nci Ağır Ceza Mahkemesi benim hakkımda da beraat kararı verdi. Ancak bizim barış talebimiz karşılanmadığı gibi savaş ülke sınırları dışına da taştı. Biz bilim emekçileri olarak barışın, eşitliğin, adaletin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Birlikte olmaya, dayanışmaya devam edeceğiz’

“Zaten haklıydık toplumsal fayda için taleplerimiz vardı” diyen Köksal şunları dile getirdi: “AYM kararı için bir soluk olmuş olabilir ancak ülkenin koşullarında değişen bir durum söz konusu değil. O nedenle kamu yararına, ezilen, sömürülen halklar yararına yazmaya, çizmeye hakikati aramaya devam edeceğiz. Barış söyleminin suç olmadığı bir sürü anayasal haklar ve uluslararası sözleşmeler tarafından konmuş durumda. Biz barış akademisyenleri beraat almış olabiliriz ama hala hakikatin peşinde olan basın emekçileri dostlarımız, siyasetçilerimiz, kayyum atanan belediyeler onların sorumluluk alanlarında çeşitli baskılar devam ediyor. Dolayısıyla bizler barış demeye devam edeceğiz, birlikte olmaya, dayanışmaya, halk yararına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: http://yeniyasamgazetesi1.com/baris-akademisyeni-gul-koksal-da-beraat-etti/