Barış Akademisyenleri Taleplerini Sıraladı

Yazar / Referans: 
Özgür Kocaeli
Tarih: 
02.12.2019

Kocaeli Dayanışma Akademisi ve Eğitim Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği ortak basın açıklaması yaptı

Kocaeli Dayanışma Akademisi ve Eğitim Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, ihraç edilen akademisyenler adına basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Gül Köksal, “Gasp edilen haklarımız için diğer kamu emekçileriyle birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi

Kocaeli Dayanışma Akademisi ve Eğitim Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği tarafından Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına AB Eski Bakanı Ali Haydar Konca, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Zelal Ekinci, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Özlem Özkan, Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. Hakan Koçak, Doç. Dr. Ruhi Demiray, Doç. Dr. Gül Köksal, Doç. Dr. Aslı Kayhan ve KESK’e bağlı sendikaların temsilcisi katıldı.

“CEZALARA ÇARPTIRILDIK”

Ortak basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Gül Köksal şu ifadeleri kullandı; “Barış akademisyenleri olarak 11 Ocak 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” dedik. Hakaret, tehdit ve mesnetsiz suçlamalara maruz kaldık. 2016’da ilan edilen OHAL koşullarında üniversitemizden ihraç edildik. Yetmedi örgüt propagandası suçlaması ile yargılandık. 822 akademisyene dava açıldı. Cezalara çarptırıldık, hapis yattık.

“SORUNLARIMIZ ÇÖZÜLMELİ”

Nihayet 26 Temmuz 2019’da Anayasa Mahkemesi, barış talebimizin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti ve 522 arkadaşımız beraat etti. Ancak henüz beraat Barış Akademisyenleri de var. Evet, şu sıralar beraat kararları alıyoruz ancak hala gasp edilmiş haklarımızı geri alabilmiş değiliz. Ne üniversitemize dönebildik, ne de pasaportlarımızı alabildik. Sorunlarımızın acilen çözülmeleri gerekiyor”

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacısı olup KHK ile ihraç edilen, sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek yada emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacılar, talepleri halinde ihraç edildikleri kurumlardaki görevlerine geri dönebilmelidirler.

Araştırma görevlisiyken ihraç edilenlerin güvenceli bir kadroda işe dönüşü sağlanmalıdır. Öğrenimini sürdürenler öğrenim gördükleri kurumlarda görevlendirilmeli, doktorasını bitirenler doktor öğretim görevlisi olarak atanmalıdır. Doçentlik ve profesörlük koşullarını yerine getirdiği halde kadro ataması askıya alınan Barış Akademisyenleri hak kazandıkları kadrolarıyla göreve dönmelidir.

İşe alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı, Anayasa’nın 20. Maddesi’nde güvence altına alınan “Özel Hayata Saygı” hakkına müdahaledir. Buna derhal son verilmelidir.

KHK’larla ihraç edilen Barış Akademisyenlerinin ve kamu emekçilerinin yurttaşlık haklarına yapılan tüm saldırılar ortadan kaldırılmalıdır. Pasaportları derhal geri verilmeli, bütün hak kayıpları tazmin edilmelidir.

Hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmeli, OHAL KHK’ları kaldırılmalı, OHAL komisyonu lağvedilmelidir. Taraf olunan uluslararası antlaşmalara ve hukuk kurallarına uyularak toplumsal barışın önü açılmalıdır.

Kaynak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/baris-akademisyenleri-taleplerini-siralad...