Barış Akademisyenleri: Bildiri Bütün Canlılığıyla Gündemdeki Yerini Koruyor

Yazar / Referans: 
Jin News
Tarih: 
11.01.2020

İSTANBUL - “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin yayınlanmasının 4’üncü yıl dönümünde bir araya gelen Barış Akademisyenleri, 4 yıl önce imzaladıkları metinde geçen sorunların bütün canlılığı ile ülke gündeminde yerini koruduğunu vurguladı. 

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine 2016 yılında imza attıkları için üniversitelerden ihraç edilen Barış için Akademisyenler, imzaların 4’üncü yıldönümü dolayısıyla Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda “Türkiye’nin ve Akademinin yılı” başlıklı panel gerçekleştirdi. “Gasp edilen haklarımızı geri alacağız” pankartının asıldığı panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumartesi İnsanları, STÖ ve siyasi parti temsilcileri, barış bildirisine imza atan akademisyenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Panelde ilk olarak Barış Akademisyenleri’ni anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından ortak açıklama Barış Akademisyenleri Leyla Şimşek Rathke ve Emre Tansu Keten tarafından yapıldı. Açıklamada, "Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisinin kamuoyu ile paylaşılmasının üzerinden dört yıl geçtiği, “Bu suça ortak olmayacağız” metninin bu gün de bütün canlılığı ile ülke gündemindeki anlam ve önemini koruduğu vurgulandı. 

‘Özgürlüklere yönelik saldırılar arttı’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Yeni bir on yılın eşiğinden, geçtiğimiz on yıla baktığımızda gördüğümüz manzara dehşet verici. Otoriterleşme, insan haklarına, onuruna ve demokrasiye aykırı uygulamaların artması, çatışmalar ve katliamlarla sindirilen halklar, doğanın talanı, güvencesizlik, geleceksizlik, ekonomik, ekolojik, sosyal krizler. Toplumsal mücadelelerle kazanılan demokratik hak ve özgürlüklere yönelik saldırılar arttı. Kamu yararını gözeten kişi, kurum ve uygulamalar planlı bir şekilde tasfiye edildi; ürettiğimiz değerler talan edildi, piyasacı ve muhafazakâr popülist söylemlerle demokratik hak ve özgürlüklerimize, yaşamlarımıza ve yaşam alanlarımıza saldırıldı. Her alanda zulüm tahakküme mahkûm edildi.”

‘Barış bildirisi bir çığlıktır’

Baskılara karşı barış bildirisinin bir çığlık olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Diyarbakır, Suruç, Ankara Garı ve İstanbul'da peş peşe patlayan bombalar. Tüm ülkede yaşanan dehşet ve buhran. Yerle yeksan edilen yerleşimleri. Sur, Cizre,  Nusaybin. En temel insan hakları tank paletleriyle çiğnendi. Sivillerin, çocukların, yaşlıların pervasızca öldürülmesi bile siyasi elit tarafından olağan gösterilmeye çalışıldı. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız!’ bildirisini bu koşullarda imzaladık” diye belirtildi. 

‘Bu suça ortak olmadık, olmayacağız’

Yaşadıkları tahribatın telafisinin mümkün olmadığının vurgulandığı açıklamanın devamında, “Hep birlikte daha güçlüyüz. Bu gücü, türlü baskılara rağmen hakikatin yanında bir arada durarak kazandık, birbirimizle dayanışmaya ve haklılığımızı erişebildiğimiz her platformda duyurmaya devam ediyoruz: Bu Suça Ortak Olmadık, Olmayacağız” denildi. 

‘Süreç kritik’

Açıklamanın ardından kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Oya Ersoy, içinden geçilen sürecin kritik bir süreç olduğunu söyledi. İktidarın kendi krizini savaşla, diktatörlükle aşmaya çalıştığını dile getiren Oya, “Ne mutlu ki bu ülke topraklarında da siz akademisyenler varsınız. Ülke topraklarının her bir tarafında barışın ne kadar önemli olduğunu anlattınız. Çağlayan granitleri içerisinde, bütün toplumun en küçük hücresine kadar yayılan adalet hücrelerini nakşettiniz” sözlerini kullandı.  

Ardından moderatörlüğünü Meriç Eyüboğlu’nun yaptığı ve kendisi de ihraç edilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, ihraç edilen akademisyenler Meral Camcı ve Mehmet Cemil Ozansü’nün konuşmacı olduğu “Barış, Emek ve Hak Mücadeleleri” başlıklı panele geçildi. 

Panelde, akademisyenler Meral ve Mehmet Cemil, Türkiye’de son 4 yıldır yaşanan siyasi süreç hakkında birer sunum yaptı. 

Panel “KHK deneyimleri, hak gaspları ve mücadele olanakları” başlıklı forumun ardından son buldu.   

Kaynak: http://www.jinnews6.xyz/TUM-HABERLER/content/view/128347