Erdoğan’ın ardından: ABD’de protesto edilen Bakan Işık konuşmasını iptal etti

Yazar / Referans: 
http://www.diken.com.tr/
Tarih: 
08.04.2016

“İstikamet Türkiye” konulu konferanslar kapsamında bu hafta ABD’de bulunan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık ve TÜBİTAK heyeti, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) protesto edildi.

Yurt dışında bulunan araştırmacıları TÜBİTAK’ın sunduğu fon olanaklarından haberdar ederek araştırmalarını Türkiye’de yürütmeleri yönünde teşvik etmeyi amaçlayan konferanslar kapsamında ABD’de bulunan Işık, dün sabah ülkenin önde gelen üniversitelerinden MIT’de, Boston ve civarındaki üniversitelerde görev yapan akademisyenler tarafından protesto edildi.

abd tubitak3

Işık’ı protesto eden akademisyenlerin ‘Barış için Akademisyenler’ üyesi dört akademisyenin tutuklanmasına yönelik eleştirilerin yer aldığı dövizleri açması üzerine, programına göre konuşma yapması beklenen Bakan Işık üniversitenin başka bir bölümündeki laboratuvarları gezdi.

abd tubitak1

Akademisyenler, konferans devam ederken dersliğin hemen dışındaki alanda akademisyenlere yönelik linç kampanyasının son bulmasına ve tutuklu akademisyenlerin derhal serbest bırakılmasına yönelik taleplerini dile getirdi.

“Bostonbullular” adlı grup, üniversitedeki öğrenciler ve öğretim üyelerine protestoyla ilgili birebir açıklama yapıp bildiri dağıtırken, tutuklu akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı’ya göndermek üzere karpostallar hazırladı.

Işık, Twitter’da laboratuvarları gezdiğini yazdı

Bakan Işık’ın program akışına göre konferansta ‘ana konuşmacı’olarak yer alması beklenirken, kişisel Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflı mesajda üniversitenin laboratuvarlarını gezmeyi tercih ettiği görüldü.