Fincancı: İnfaz Paketi İnsandan, İfade Özgürlüğünden ve Yaşam Hakkından Yana Olmalı

Yazar / Referans: 
Pınar Gayıp, ETHA
Tarih: 
20.03.2020

Koronavirüs salgını nedeniyle tutukluların hızla tahliye edilmesi gerektiğine dikkat çeken TİHV Başkanı Fincancı, bireysel suçlara af getirip, görüşlerini açıklayan insanların hapiste tutacak düzenlemenin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Fincancı, yaşam hakkından yana düzenlenmesinin sağlanmasının altını çizdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 oldu, vaka sayısı ise 359'a yükseldi.

AKP iktidarının önlem olarak hayata geçirdiği uygulamalar, yeni tartışmalara yol açıyor. Bunlardan biri gündeme gelen ceza infazlarında değişiklik. Koronavirüsün yayılmasıyla birlikte en çok hapishanelerdeki durum kaygı veriyor. Bununla ilgili olarak dile getirilen başta hasta ve çocuk tutsaklar olmak üzere tutsakların tahliye edilmesi talebine kulak tıkanıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun hükümetinin gündeminde ise sadece infaz değişikliğinin öne çekilmesi var. Önceki gün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleri ve AKP yöneticileriyle yaptığı toplantıda hızla çerçevesi iyi belirlenmiş bir infaz değişikliğinin TBMM gündemine getirilmesini istedi.

Geçtiğimiz yıllarda da infaz değişikliği gündeme gelmiş ancak "devlete karşı işlendiği" iddia edilen suçlardan yargılananların değişiklikten yararlanmayacağı açıklanmıştı. Peki tekrar gündeme gelen infaz değişikliği hangi tutsakları kapsayacak?

'AÇIKLANAN PAKETTE TERSİNE BİR UYGULAMAYA İHTİYAÇ VAR'
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, infaz değişikliği hakkında ETHA'ya yaptığı değerlendirmede, hapishanelerin çok ciddi bir risk altında olduğunu ve hızlıca önlem alınması gerektiğini kaydetti. "Özellikle tutukluların hızla tahliye edilmesi gerek" diyen Fincancı, hükümlü olanlar için de aynı şekilde benzer birtakım paketlerin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti. Fincancı, "Ancak bu tür uygulamalarda özgürlük, 'devlete karşı işlendiği' iddia edilen suçlara ilişkin düzenlemelerin yerine getirilmesidir" dedi. 

'TERÖR SUÇU DENİLENİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLDUĞUNU BİLMEK GEREK'
Fincancı, devletin kendisine karşı işlendiği iddia ettiği suçlar kapsamında değil tutuklu yargılanma, yargılanması dahi gerekmeyen insanların yargılandığını, tutuklandığını bir kısmı hakkında da hüküm tesis edildiğine dikkat çekti. Yargının bağımsız olmadığının altını çizen Fincancı, ifade özgürlüğüne karşı tutum alarak gerçekleşen tutuklamaları hatırlattı. Ağız Ceza Mahkemelerinin siyasi tutuklama yaparak insanların savunma hakkını ellerinden aldığını söyleyen Fincancı, şöyle devam etti: "Bu koşullarda tabii ki 'terör' diye tanımlanan suçların aslında suç değil ifade özgürlüğü kapsamında, insanların görüşlerini açıklaması ve eleştiri haklarını kullanması olduğunu bilmek gerek. Dolayısıyla bu paketin tersine olarak 'terör' suçu olarak tanımladıkları, alıkonulan yaşam hakkı ihlali yapmamış insanları hızla tahliye edilmelidir. Hükümlü olanlar için de benzer bir durum söz konusudur. Bunun dışında yaşam hakkı ihlaline dönük bireysel suçlar kapsamında, özellikle cinsel şiddet kapsamında değerlendirilecek, çocuk istismarı kapsamında özellikle eş şiddeti kapsamında suç işlemiş olanlar için de farklı değerlendirmelere ihtiyaç var. Özellikle yargı mensupları bu konularda gereğini yapmalı."

Yaşam hakkı ihlali yapmamış kişiler için ev hapsi ve elektronik kelepçe önlemlerinin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Fincancı, özellikle hukukçuların bu anlamda çalışmalar yürüterek, hedef kitleleri ve nasıl uygulamaların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirlemeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

'PAKET BU HALİYLE KABUL EDİLEMEZ'

Ancak açıklanan paketin tümüyle tersinden doğru bireysel suçlara af getirirken, "terör" suçu olarak tanımlanan şiddetsiz bir biçimde görüş açıklayan insanları hapishanelerde tutulmaya devam edileceğinin altını çizen Fincancı, "Bu kabul edilemez" diye vurguladı.

'CEZAEVLERİNDE CİDDİ ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREK'

Paketlerin tartışılarak hızlıca insandan, ifade özgürlüğünden, yaşam hakkından yana düzenlenmesinin sağlanmasının altını çizen Fincancı, şu ifadelerle devam etti: "Ama bu gerçekleştirilene kadar da cezaevlerinde ciddi önlemler alınmalı. Bulaşma riskini ortadan kaldıracak önlemler alınmalı. Özellikle dışarıdan içeriye virüsü taşıma ihtimali yüksek çalışanların temizlik kuralları çerçevesinde hareket etmesi gerek. Hızla testlerin yapılarak, pozitif olanların karantinaya alınması lazım. Temizlik kurallarının muhakkak uygulanması lazım. Bu bilinen bir şey cezaevlerinde çamaşır elle yıkanır ve koğuşlarda kurutulur, çamaşırların makinelerde yıkanması ve kurutulması gerek. Havalandırmaların yapılması gerek. Buna göre hareket edilmeli."

Kaynak: http://etha15.com/haberdetay/fincanci-infaz-paketi-insandan-ifade-ozgurl...