"Yarın işimize geri dönebiliriz ama ölen insanlar bir daha geri dönemeyecekler"

Yazar / Referans: 
http://kilikyagazetesi.com/
Tarih: 
14.04.2016

"Yarın işimize geri dönebiliriz ama ölen insanlar bir daha geri dönemeyecekler"

Üniversitesi'nde işten çıkarılan 3 akademisyen için dayanışma yemeği düzenlendi. Yemekte konuşan akademisyenlerden Bermal Aydın, "Yarın tekrardan işlerimizin başına geri döneceğimize inanıyorum. Ama ölen insanlar bir daha geri dönemeyecekler" dedi.

Sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlere tepki göstermek için "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atıkları gerekçesi ile geçtiğimiz aylarda sözleşmelerinin yenilenmeyeceği bildirilen Mersin Üniversitesi'nde (MÜ) bulunan 3 akademisyen işten çıkarıldı. İşten çıkarılan Galip Deniz Altınay, Bermal Aydın ve Esin Gülsen işten çıkarıldıklarını, öğrencilerin destek için Çiftlikköy kampüsünde düzenlediği dayanışma yemeğinde açıkladı. Çok sayıda öğrenci ve akademisyenin katıldığı yemekte akademisyenler için imza standı açılırken, öğrenciler "Barış, özgürlük, hak, direniş, özerklik, demokrasi" yazılı tişörtler giyindi.

Dayanışma yemeğinde konuşan Prof. Dr. Mustafa Kalay, meselenin sadece bir metne imza atmak olmadığını, asıl meselenin iktidara muhalif olan akademisyenleri susturma meselesi olduğuna dikkat çekerek, "Eğer bu ülkede hukukun bir kırıntısı dahi varsa akademisyen arkadaşlarımın tekrar görevlerine dönmeleri gerekir" dedi.

“Bu herkesin mücadelesi”

Galip Deniz Altınay ise "Özgürlüğün sesini dile getirmek için insanlar çok ciddi bedeller ödüyor, bizim burada işimizi kaybetmemizin bir anlamı yok" diye konuştu. Barışın sesini dile getirmeye devam edeceklerini vurgulayan Altınay, barıştan başka çarenin olmadığını belirtti. Altınay, verilen mücadelenin sadece akademisyenlerin mücadelesi olmadığını bu mücadelenin üniversitede bulunan herkesin mücadelesi olduğunun altını çizdi.

“Barışı savunmaya devam edeceğiz”

Bermal Aydın, “Bugün biz işten çıkarılmış olabiliriz. Yarın tekrardan işlerimizin başına geri döneceğimize inanıyorum. Ama ölen insanlar bir daha geri dönemeyecekler. Bizler, her zaman barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

 “Mücadeleye devam” 

İşten atılan Araştırma Görevlisi Esin Gülsen ise "Bizim verdiğimiz mücadele sadece ölümlerin son bulması içindi" diyerek, mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini söyledi.