Musa Anter Gazetecilik Ödülleri Sahiplerine Verildi

Yazar / Referans: 
dokuz8 Haber
Tarih: 
20.09.2020

27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik ödülleri, tören ile sahiplerine verildi. dokuz8HABER muhabiri Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafı ödüle layık görüldü. Gazeteci Fatoş Erdoğan’a törenini Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan takdim etti. Ebru Timtik aynı zamanda Elvan ailesinin avukatıydı.

“BU ÖDÜLÜ GURURLA TAŞIYACAĞIM”

“Bu ödülü gururla taşıyacağım” diyen Gazeteci Fatoş Erdoğan, “Ödülümü Cumartesi İnsanları, Cumartesi Anneleri, Barış Akademisyenleri ve adil yargılanma hakkı için direnen avukatlara adıyorum” dedi.

“Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda verilen ödüller sahiplerini buldu.

TÜRKÇE HABER DALI: ERDOĞAN ALAYUMAT

27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik ödülleri, tören ile sahiplerine verildi.  “Türkçe Haber” dalında ödüle “261 cenaze kaldırıma defnedildi” başlıklı haberi ile Mezopotamya Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat layık görüldü. Alayumat, Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin İstanbul Kilyos  Mezarlığı’ndaki kaldırıma gömüldüğünü ortaya çıkarmıştı.

TÜRKÇE HABER DALI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: ERCÜMENT AKDENİZ

“Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü” ise “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberiyle gazeteci Ercüment Akdeniz’e verildi. Akdeniz, bindikleri teknenin Van Gölü’nde batması sonucu onlarca mülteciye mezar olan faciaya ilişkin ayrıntıları ortaya çıkaran habere imza atmıştı.

KÜRTÇE HABER DALI ÖDÜLÜ PAYLAŞILDI

“Kürtçe Haber” dalında da iki haber ödüle layık görüldü. MA muhabirlerinden Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Jinnews muhabiri Medya Üren’in “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haberler, ödülleri aralarında paylaştı. Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme, evladının cenazesi kargo ile annesine gönderilmesi haberi ile Medya Üren ise uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzü sonrası intihar eden İpek Er’in mektubuna ulaşarak ödüle layık görüldü.

GURBETELLİ ERSÖZ KADIN HABERCİLİĞİ ÖDÜLÜ SİBEL YÜKLER’E

“Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği” dalındaki ödül ise, “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberiyle Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’e verildi. Yükler, kadınların şiddet, taciz, tecavüz ve öldürülme tehditlerine karşı ilk başvurdukları yer olan karakollarda yasaların uygulanması yerine polislerin cinsiyetçi ve keyfi uygulamaları nedeniyle yaşadıkları hak ihlallerini açığa çıkarmıştı.

KADIN HABERCİLİĞİ JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ: ARJİN DİLEK ÖNCEL

“Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü” için yine MA muhabiri Arjin Dilek Öncel’in “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” başlıklı haberi layık görüldü.

DOKUZ8HABER’E FOTOĞRAF ÖDÜLÜ

“Fotoğraf” dalında verilen ödül ise iki gazeteci arasında paylaşıldı.

dokuz8HABER muhabiri Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafı ödüle layık görülen iki fotoğraftan biri oldu.

Ödüle layık görülen diğer fotoğraf ise gazeteci Zeynep Kuray’ın “Abluka” isimli HDP milletvekillerinin polis ablukasında bildiri dağıttığı fotoğraf oldu. Fotoğraf, anti-demokratik uygulamaları göstermesi bakımında dikkat çekmişti.

JÜRİ ÖZEL FOTOĞRAF ÖDÜLÜ: SEDA TAŞKIN

Seda Taşkın’ın “Hasankeyf” fotoğrafına ise “Jüri Özel Ödülü” verildi. Hasankeyf’in yok edilmesini ironik bir biçimde yansıtması, ülkede yaşanan doğa ve çevre katliamlarına gönderme yapması bakımından özel ödüle değer görüldü.

 KARİKATÜR ÖDÜLÜ: BEŞİR GEROĞLU

“Karikatür” dalında birincilik ödülü, Beşir Geroğlu’na verilirken, “Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü” ise Kıymet Güven layık görüldü.

27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik ödülleri, tören ile sahiplerine verildi.

Kaynak: https://dokuz8haber.net/medya/basinozgurlugu/musa-anter-gazetecilik-odul...