AİHM’den, Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu Kararı

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
20.10.2020

AİHM, akademisyenler Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu'nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2004’te ‘azınlıklar ve kültürel haklarla’ ilgili hazırladıkları rapor sonrasında ağır hakaret ve aşırı milliyetçi grupların ölüm tehditlerine maruz kalan İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboglu ve Prof Dr. Baskın Oran’ın başvurusunu karara bağladı.

Hakaret ve tehditler sonrasında kavuşturma yapılmaması içeren başvuruyla ilgili AİHM, Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiği görüşüne vardı. AİHM, aile ve özel yaşama saygı hakkıyla ilgili 8. maddenin ihlal edildiği suçlamasıyla yapılan başvuruyu ise kabul etmedi.

Karar gereği, Türkiye’ye Oran ve Kabaoğlu’na 2’şer bin Euro maddi tazminat ödeyecek.

Ne olmuştu?

Kaboğlu ve Oran, TBMM’de bir milletvekilinin yaptığı hakaretler karşısından aile ve özel yaşam hakkının ihlal edildiği, yine kendileri aleyhine açılan davayla ifade özgürlüğünün ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

TBMM’de milletvekili olarak görev yapan “S.S.”nin 2004 yılında genel kurul oturumunda raporu hazırlayanlar için “entelektüel dönekler, zehirli salya saçan ve yurt dışından emir alan hainler” suçlamasında bulunmasının ardından Oran, bu kişi hakkında, “kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle şikayet başvurusunda bulunmuş, ancak açtığı dava sonuçsuz kalmıştı.

2005'te savcılık, iki öğretim üyesi hakkında söz konusu raporla ilgili dava açmıştı. (HA)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/insan-haklari/233064-aihm-den-baskin-oran-ve-i...