İşçilerden Beyza Üstün’e Destek

Yazar / Referans: 
Yeni Yaşam Gazetesi
Tarih: 
08.10.2020

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, tutuklanan ekolojist ve gazetemizin yazarı Prof. Dr. Beyza Üstün’e yaptığı açıklama ile destek verdi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik operasyonda tutuklanan ekolojist ve gazetemizin yazarı Prof. Dr. Beyza Üstün’e yaptığı açıklama ile destek verdi. Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleştirilen açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra HDP İstanbul İl Örgütü, Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Birleşik Devrimci Parti ve Partizan’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. “Bilim, doğa, emek ve barış verenleri susturamazsınız, Kobanê soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Beyza Üstün ve tüm tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı açan kitle, “Beyza Üstün onurumuzdur”, “Yaşasın zindan mücadelesi” sloganları attı.

‘Üstün barış savunucusudur’

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, Üstün’ün verdiği ekoloji, bilim ve barış mücadelesine dikkat çekerek, örnek alınması ve takdir edilmesi gereken birinin cezaevine atılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Baskılara rağmen direnişi büyüterek özgür bir yaşamı inşa edeceklerini dile getirdi. Platform adına konuşan Dev-Yapı İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir de, “Prof. Dr. Beyza Üstün yüzlerce öğrenci yetiştirmiş bir bilim insanıdır. Emek ve ekoloji mücadelelerini bir bütün olduğunu savunur. Barış savunucusudur. Birlikte yaşayabileceğimiz bir Türkiye inşası için siyaset yapar. Doğayı rant alanı olarak görenlerin, derelerimizi kurutanların, ağaçlarımızı kesenlerin, hayvanları yuvasız kılanların, ezenlerin, savaş çığırtkanlarının, ötekileştirenlerin, patronların düşmanıdır. Yaşamı yok etmek isteyenlerin karşısındadır” diye belirti. Demir, “3. Havalimanı inşaatına başından beri bilimsel verilerle karşı çıkmış, 3. Havalimanı işçilerinin insanca çalışma koşulları, çalışırken ölmek istemedikleri için başlattıkları ‘Köle Değiliz’ isyanına destek vermiştir. Bilimin, emeğin, doğanın ve yaşamın savunucularından Prof. Dr. Beyza Üstün ve tüm tutuklananlar derhal serbest bırakılsın” dedi.

Kaynak: https://yeniyasamgazetesi2.com/iscilerden-beyza-ustune-destek/