Öğrencilerinden Destek Açıklaması: Biz Ayşe Buğra’ya Şahidiz

Yazar / Referans: 
Gazete Duvar
Tarih: 
06.02.2021

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gösteriler gerekçesiyle Prof. Dr. Ayşe Buğra'yı provakatörlükle suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Buğra'nın öğrencileri yazılı bir metinle cevap verdi. "Ayşe Buğra, Boğaziçi Üniversitesi’nin ve Türkiye’nin kıymetli bir değeridir" denilen metinde Buğra'ya yönelik saldırıların durdurulması istendi.

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolarla ilgili konuşurken Prof. Dr. Ayşe Buğra için kullandığı, "Bu ülkede Soros'un adeta temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şeklide Boğaziçi'nde provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır" ifadelerine Buğra'nın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencileri, "Bizler Prof. Dr. Ayşe Buğra’nın öğrencileriyiz" başlıklı bir yazı ile cevap verdi.

'AYŞE BUĞRA, BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ VE TÜRKİYE'NİN KIYMETLİ BİR DEĞERİDİR'

"1986 - 2020 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü, Atatürk Enstitüsü ve Sosyal Politika Yüksek Lisans Programında verdiği derslerde öğrencileri olduk, yüksek lisans veya doktora tez çalışmalarımızı onun danışmanlığıyla yürüttük" sözleriyle başlayan açıklamada, "40 seneyi aşkın akademik yaşamında yetiştirdiği, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, akademide, iş dünyasında ve kamuda çalışan öğrencileri olarak ona destek vermek üzere bu metni kaleme alıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör ataması sonrası gelişen süreçte hocamızın hedef gösterilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Ayşe Buğra, yetiştirdiği binlerce öğrenci, sosyal politika disiplininin gelişmesine sunduğu katkılar, bilimsel üretkenliği ve uluslararası saygınlığı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin ve Türkiye’nin kıymetli bir değeridir" ifadeleri kullanıldı.

Buğra'nın sosyal politikadan kimlik siyasetine, devlet-piyasa ilişkilerinden emek hareketlerine kadar uzanan geniş bir çalışma sahasında, birçok dilde onlarca kitap ve makale yazdığı vurgulanan yazıda, "Kurucusu olduğu Sosyal Politika Forumu’nda, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları, TÜBİTAK gibi kamu kurumları, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarla birlikte sayısız araştırma projesi yürütmüştür. Ülkemizde, sosyal politika, yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele, kadınların güçlenmesi, sosyal adaletin sağlanması ve insan hakları temelli politikaların geliştirilmesine öncülük etmiştir. Ayşe Buğra hocamız, bu değerli çalışmalarıyla Dünya Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Ödülü (TWAS - The World Academy of Sciences - Celso Furtado Prize 2015) dahil hem uluslararası hem de ulusal çeşitli ödüllere layık görülmüştür" denildi.

"Ancak tüm bunların ötesinde, Ayşe Buğra iyi kalpli, nazik, sağduyulu ve tevazu sahibi bir insandır" ifadeleri kullanılan açıklama, "Bunu, yaşamının en zor yıllarında dahi üretmekten, öğrenmekten ve biz öğrencilerine dokunmaktan vazgeçmemesinden biliyoruz. Biz Ayşe Buğra’ya şahidiz. Hocamızın hedef gösterilmesinden duyduğumuz üzüntü ve rahatsızlığı yineliyoruz" denildi ve Buğra'ya yönelik saldırılar durdurulması çağrısında bulunuldu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/ogrencilerinden-destek-aciklamasi-biz-ays...