KHK ile İhraç Edilen Prof. Dr. Ayşen Uysal Fransa’da Profesörlük Denkliği Aldı

Yazar / Referans: 
Evrensel
Tarih: 
13.03.2021

Prof. Dr. Ayşen Uysal’a Fransa’dan profesör unvanının denkliği verildi. Uysal, Dokuz Eylül Üniversitesindeki görevinden KHK ile ihraç edilmişti.

Dokuz Eylül Üniversitesindeki görevinden KHK ile ihraç edilen Barış Bildirisi imzacısı Akademisyen Prof. Dr. Ayşen Uysal’a Fransa’dan profesör unvanının denkliği verildi.

Ayşen Uysal, CNU (Conseil National des Universites), Üniversiteler Ulusal Konseyi tarafından verilen profesör denkliğini Twitter hesabından şöyle duyurdu: “İhraçtan sonra üniversite gönderdiği yazılarda unvanlarımızı kullanmadı. Küçük akılları ile mezara 1 kürek toprak attıklarını düşünüyorlardı. Unvanın ardındaki emeği yok sayıyorlardı. Bugün Fransa’da profesör unvanımın denkliğini alarak onlara uluslararası bir yanıt vermiş oldum.”

Evrensel gazetesi yazarı, bilim insanı Uysal, sivil ölüme zemin hazırlayan, katkı sunmaya çalışan bu kurumlara en güzel yanıtın akademide var olmayı sürdürerek ve üreterek direnme yoluyla verilebileceğini, Barış İçin Akademisyenler’in de bunu en iyi şekilde başardığını belirtti. (HABER MERKEZİ)