Barış İçin Akademisyenler'e Aachen Barış Ödülü

Yazar / Referans: 
Beyza Kural - BİA Haber Merkezi
Tarih: 
09.05.2016

Aachen Barış Ödülü'nün bu yılki sahiplerinden biri Barış İçin Akademisyenler. Ödül, 1988 yılından beri barış ve halklar arasında anlayışı geliştirmek için katkıda bulunan kişi ve kurumlara veriliyor.

Aachen Barış Ödülü (AFP) , Barış İçin Akademisyenler’e verildi. Barış İçin Akademisyenler ödülü Almanya’dan Offene Heide girişimi ile paylaşacak.

Ödüller 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Almanya'nın Aachen kentindeki törenle teslim edilecek.

Aachen Barış Ödülü 1988 yılından bu yana her yıl barış ve halklar arasında anlayışı geliştirmek için katkıda bulunan kişi ve kurumlara veriliyor.

Irkçılık, insan hakları ihlalleri ve savaşların insanlığa yaşattığı acılar konusunda duyarlı tavır takınan ödül, 1995 yılında Leyla Zana ve Ludwig Baumann, 2004 yılında Eren Keskin ile Çocuklarını Çeçenistan Savaşına yollamak istemeyen Petersburglu Asker Anneleri grubuna (Petersburger Soldatenmütter) verilmişti.

"Barış, kazanmalıdır"

Komite'den yapılan açıklamada "Türkiye'de sürdürülebilir bir barış ortamının yaratılması ve devletin bölgedeki sivillere yönelik insan hakları ihlallerinin son bulması için çağrı yapan Barış Akademisyenlerine vermeyi uygun gördük" denildi. 

"Barış Akademisyenleri, sadece barış ilkesini koruyarak yıkılan şehirler ve tarihsel değerlerin önemine dikkat çekmekle kalmamış, aynı zamanda yurt ve mekânlarından göçmek zorunda bırakılan insanlarla, insan onurunu sembolize eden bir tavırla gerçekten de suçlu olan bir uygulamaya karşı, önceden bu suça ortak olmayacağız tavrını sergilemiş ve şiddete karşı gelmişlerdir.

"Aachen Barış Ödülü olarak, Barış Akademisyenlerinin onurlu bir şekilde ülkelerindeki kirli savaşa başkaldırışlarını selamlıyoruz.  Barış, kazanmalıdır."

"Bu suça ortak olmayacağız" demişlerdi

TIKLAYIN - AKADEMİSYENLER "BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ" DİYOR

Barış İçin Akademisyenler 11 Ocak’ta 1128 imza ile yayınladıkları “Bu suça ortak olmayacağız” imzalı açıklamada Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapmıştı.

İmzacı akademisyenler soruşturma, işten çıkarma, gözaltılarla karşılaştı. İmzacılardan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Mzuaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy “terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla tutuklandı. Dört akademisyen 22 Nisan’daki ilk duruşmada serbest bırakıldı. Yargılama sürüyor. 

Ödülün diğer sahibi: Offane Heide

Deutsche Welle’nin haberine göre Barış İçin Akademisyenler’in ödülü paylaşacağı ödül komitesi, Offene Heide’in 20 yıldan daha uzun bir süredir Magdeburg'daki NATO ve Alman Ordusu'nun tatbikat merkezine karşı protestolar yürüten bir oluşum olduğuna dikkat çekti. (BK)