'Polis kampüse giremez dediğimiz için atıldık'

Yazar / Referans: 
Özlem Akarsu Çelik, gazeteduvar.com.tr
Tarih: 
02.09.2016

Kararnameyle işine son verilen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi hocası Aysun Gezen, "Bilimsel özgürlüğü savunan kampüslerde polisin işinin olmadığını söyleyen akademisyenler olarak cezalandırıldık" dedi.

Aysun Gezen (arkada sağda) Kobani eylemi sırasında akademisyen arkadaşlarıyla üniversiteden gözaltına alınmıştı.

ANKARA – Onbinlerce kişinin görevine son veren kararnamede, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde öğrencilerin 9 Ekim 2014’teki Kobane olaylarını protestosu sonrası gözaltına alınan 5 Eğitim-Sen’li akademisyenin de adı var.

5 akademisyenden ikisi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Aysun Gezen ile İletişim Fakültesi’nden İlkay Kara, görevlerine son verilmesini, rektörün polisi kampüse sokmasına karşı çıkmalarına bağlıyorlar. Akademisyenler, “FETÖ’cülük iddiasını reddediyoruz! Eğitim-Sen’li ve muhalif olduğumuz için bu torbaya konulduk” diyorlar.

‘BURASI ARTIK ÜNİVERSİTE DEĞİL’

A.Ü. SBF Araştırma Görevlisi Aysun Gezen Duvar’a yaptığı açıklamada, “Eleştirel düşünceyi yaşatmaya çalışan ve bilimsel özgürlüğü savunan kampüslerde polisin işinin olmadığını söyleyen akademisyenler olarak cezalandırıldığımızı düşünüyorum. Rektör Erkan İbiş iktidardan gelen her emri yerine getirerek üniversal değerlerin hepsinin köküne dinamit yerleştirdi. Ankara Üniversitesi’ne artık bir üniversite denilebilir mi, emin değilim” değerlendirmesinde bulundu.

‘UZUN ZAMANDIR REKTÖRÜN HEDEFİNDEYDİK’

A.Ü. İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi İlkay Kara ise Duvar’a şu açıklamayı yaptı:

“FETÖ’cülük iddiasını reddediyorum. Çok çirkin ve kötücül bir oyun bu. Kendileri anlatıyor liyakatı hiçe sayan, kayırmacı tutumla cemaatçilerin nasıl yükseltildiğini. Rektörün görevi varsa böyle bir örgütlenme onu bulmaktır, Eğitim-Sen’lileri hedef almak değil! Çoğunluğu araştırma görevlisi olan yani daha savunmasız muhalif grubun peşine düşmüş rektör. Listedeki Cebeci Kampüsü’nün hocalarına bakınca amacın muhalif hocaları susturmak olduğu açık. Eğitim-Sen’liler uzun zamandır rektörün hedefindeydi zaten. Tahminimce çok tepki çekmemek, listenin tamamının sorgulanır olmasına sebep olmamak için parça parça yapmayı planlıyor bu işi. Umarım devamı gelmez!”