Cebeci Kampüsü ihraç edilen akademisyenleri mücadele sözüyle uğurladı

Yazar / Referans: 
sendika.org
Tarih: 
12.01.2017

Cebeci Kampüsü ihraç edilen akademisyenleri mücadele sözüyle uğurladı

Cebeci Kampüsü, akademisyeniyle, öğrencisiyle ve emekçisiyle KHK’lerle ihraç edilen akademisyenlerini uğurladı. Sloganların bir an olsun eksik olmadığı etkinlikte ihraç edilen akademisyenler de “Bu suça ortak olmayacağız” sözünden vazgeçmedi, “Geri döneceğiz” dedi

OHAL süresi boyunca KHK’lerle ihraç edilen Cebeci Kampüsü’ndeki akademisyenler için bugün (12 Ocak) Siyasal Bilgiler Fakültesi sütunlu salonda etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde fakültelerden sloganlarla çıkıp gelen öğrenciler ihraç edilen hocalarını yalnız bırakmadı. Mücadele sloganlarının hiç eksik olmadığı etkinlikte ihraç edilen akademisyenler konuşma yaparken üniversitelilerin hocaları için uyarladıkları şarkı da hepbir ağızdan söylendi.

Cebecili üniversiteliler hocalarını onlar için uyarladıkları şarkıyla uğurladı

KHK ile ihraç edilen akademisyenler konuşmalarında en çok geri döneceklerini, nerede olursa olsun halka karşı suç işleyenlere karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini kaydetti. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Gülseren Adaklı, “İstediğimiz şey barıştı ve ihtiyacımız olan şey de barış. Bu yüzden atıldık. Başka bir nedeni yoktur. bu ülkenin su gibi ekmek gibi barışa ihtiyacı var. Bizi hiçbir yerden atamayacaklar. Bu mücadelenin içinden atamayacaklar. Hepinize çok teşekkür ederim” derken Hukuk Fakültesi’nden Cenk Yiğiter şöyle konuştu:

Ben barış bildirisine imza attığım için atıldım. Ben Eğitim-Sen üyesi olduğum için atıldım. Ben devrimci olduğum için atıldım. Ben sosyalist olduğum için atıldım. Erkan İbiş ve yönetimi bütün barış imzacılarına şantajlar iletti. Bize bu bildiriden imzanızı çekin yoksa kötü şeyler olacak dediler. Hiçbirimiz çekmedik. Bunun bedeli de ne olursa olsun çekeceğiz. Geri döneceğiz demiyoruz sadece. Geri döneceğiz ve hesap soracağız.

İletişim Fakültesi’nden Sevilay Çelenk, geri döneceklerine hiç kuşkuları olmadığını vurguladı. Yine İletişim Fakültesi’nden Tezcan Durna ise “Pazartesi gününden beri öğrencilerimiz bizi kucaklıyor. Bu kucaklaşmalar ara vermeden devam etmeli ve bu kucaklaşmalarla cevap vermeliyiz” diyerek dayanışmanın güç verdiğine değindi.

Etkinlik, SBF’nin önünde çekilen toplu fotoğrafla son buldu.