KHK ile üniversitelere kıyım: 330 akademisyen ihraç edildi

Yazar / Referans: 
sendika.org
Tarih: 
08.02.2017

Son KHK ile üniversitelerde tam bir kıyım yaşandı. Barış Akademisyenlerinin de aralarında yer aldığı 330 kişi ihraç edildi. Ankara Üniversitesi’nden 72 akademisyen ihraç edilirken, ihraçların arasında 175 Barış Akademisyeni bulunuyor

Yeni yayımlanan KHK ile aralarında Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarının da bulunduğu 330 akademisyen görevinden ihraç edildi. Ankara Üniversitesi’nden 72, Anadolu Üniversitesi’nden 28, Marmara Üniversitesi’nden 23, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 27 akademisyen ihraç edildi.

YENİ KHK YAYIMLANDI: 4 BİN 464 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

İhraçların 175’i Barış Akademisyeni. Liste ise şu şekilde: Adnan Menderes Üniversitesi (2), Anadolu Üniversitesi (18), Ankara Üniversitesi (34) Atatürk Üniversitesi (1), Balıkesir Üniversitesi (1), Bartın Üniversitesi (1), Beykent (1), Bingöl Üniversitesi (1), Çukurova Üniversitesi (2), Doğuş Üniversitesi (2), Dumlupınar Üniversitesi (1), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (1), Giresin Üniversitesi (2), Iğdır Üniversitesi (1), Ayvansaray Üniversitesi (1), Bilim Üniversitesi (2), Yeni Yüzyıl Üniversitesi (1), Kırıkkale Üniversitesi (1), Marmara Üniversitesi (22), Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (1), Trakya Üniversitesi (1), Uludağ Üniversitesi (2), Yıldız Teknik Üniversitesi (15)

Ankara Üniversitesi’nde kıyım

Üniversitelerin bazı fakültelerinde neredeyse akademisyen kalmadı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 20, İletişim Fakültesi’nden 16 akademisyen ihraç edildi. Geçtiğimiz haftalarda görevinden istifa eden akademisyenler Levent Ünsaldı ve Mine Gencel Bek de ihraçlar arasında.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ İHRAÇLARDA REKTÖR İBİŞ FARKI

Marmara Üniversitesi’nde Barış Akdemisyenlerine ihraç

Evrensel’in haberine göre; Marmara Üniversitesi’nde görev yapan 20 Barış Akademisyeni ihraç edildi. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da ihraç edilen akademisyenler arasında yer aldı. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

“BU ORTAMDA ANAYASA YAPILAMAZ” DİYEN ANAYASA PROFESÖRÜ KABOĞLU İHRAÇ EDİLDİ

Marmara Üniversitesi’nden Barış İçin Akademisyenler daha önce ırkçı bir grup tarafından tehdit edilerek hedef gösterilmişti. Üniversitede haklarında soruşturma başlatılan 32 Barış Akademisyeni hakkında 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca oyçokluğu ile “Devlet memurluğundan çıkarma” cezası önerilmiş, Rektörlük de bu kararı uygun bularak onay için YÖK’e iletmişti.

Anadolu’da göreve iade edilen 3 akademisyene de ihraç

Anadolu Üniversitesi’nde ise ihraç edilen 28 akademisyen arasında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesi ile Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevden alınan 20 akademisyen ve açtığı yürütmeyi durdurma davası sonrasında göreve iade edilen 3 isim de yer alıyor.

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER: SİZE BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYİZ!