'Diren Ankara Boğaziçi seninle'

Yazar / Referans: 
Hacı Bişkin, http://www.gazeteduvar.com.tr/
Tarih: 
10.02.2017

İhraç edilen Anayasa hukukçusu Murat Sevinç Boğaziçi’deki dersini Skype üzerinden verdi. Sevinç, “Akademi ve bilim muhalif olmak zorundadır" dedi.

DUVAR – Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen, Boğaziçi Üniversitesi’nde de ders veren Dr. Murat Sevinç, Boğaziçi’deki dersini Skype üzerinden video bağlantısıyla verdi. Ek ders saatinde sınıfta toplanan öğrenciler, mezunlar ve akademisyenlere Murat Sevinç’i dinledi.

Sevinç, “Akademi ve bilim muhalif olmak zorundadır. Ancak bütün iktidar odaklarıyla mesafeli olursanız bilim yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Son yayınlanan KHK ile ihraç edilen Anayasa hukukçusu Murat Sevinç Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bugün Skype üzerinden ders verdi. Sevinç’i öğrencileri ve meslektaşları yalnız bırakmadı. Sevinç’in öğrencileri fakülte binasına ‘Hakikat ihraç edilemez’ afişini astı.

‘KHK’YI EN İYİ BİLEN KEDİ’

SKYPE üzerinden öğrencileriyle eğlenceli dakikalar geçiren Sevinç’in kedi orada mı sorusu öğrencileri güldürdü. Sevinç’in ‘KHK’yı en iyi bilen kedilerdir’ sözleri de sınıfta eğlenceli dakikaların geçmesine neden oldu.

Sevinç konuşmasına şöyle devam etti: “Birgün döneceğiz sabretmemiz lazım. Bu tasviyeleri  yapanlar hiç hoş karşılanmayacak. Bütün isimleri tasviye ettiler. Behice Boran’lar falan. Anayasa Kürsüsü Öyle bir kürsü ki lanetli. Başımıza bunu getirirler. Ne yapalım burası da böyle bir ülke. 12 Eylül’de Markistler tasviye edildiyordu. Şimdi bunu imzacılar üzerinden yapılıyor. Her okulda başka bir politika uygulandı. Bunlar unutulur gider. Eğer ben bugün bu derse gelseydim bizim kürsü geleneğinde Anayasaları anlatacaktım. Dünya gaz ve toz bulutuydu. Devlet ve imparatorluklar nasıl ortaya çıktı?  Fransa tarihini anlatacaktım. Meclisin toplanmasını, imparatorluk, 1962 değişikliklerinden bugüne gelecektim. Bugün de bu yarı başkanlığın nasıl oluştuğunu anlatacaktım. Sonra Amerika’ya geçecektim. Amerika nasıl olur da Trump’a geçti. Bunları anlatacaktım.

Fransa’da da OHAL var Türkiye’de de OHAL var. Bu sefer Türkiye’deki OHAL’i anlatacaktım. Belki bir gün yine karşılaşırız, sizlere bunların hepsini anlatırım. İktidarlardan uzaklaştıkça bilim yapılır. Kafanızı karıştırın net olmayın. Herkes bir koşulun ürünüdür. Her zaman dürüst olmak zorundayız. Namuslu ve dürüst olun. Başınız dik olsun. İslamcı olursanız, Marksist olursanız, Liberal olursanız adam gibi olun.

Siz bu dönem bu dersi vermek istiyor musunuz ? diye soran bir akademisyenin sorusuna cevap veren Sevinç, “Yasal olarak bu dersi vermezler ama her zaman bunları anlatacağım” dedi.

Dersin ardından öğrenciler ve akademisler ‘Diren Ankara Boğaziçi seninle’ sloganları ile yürüyüş gerçekleştirdi.  ‘Ankara’da direnen hocalara bin selam, Murat Sevinç yalnız değildir’ sloganları atıldıktan sonra iki dakikalık sesiz eylem yapıldı.