Cebeci'ye Akademisyenler Alınmadı, Polisler Kampüse Girdi

Yazar / Referans: 
Ankara - BİA Haber Merkezi
Tarih: 
10.02.2017

İhraçlara karşı buluşmanın yapılacağı Cebeci Kampüsü'ne ihraç edilen akademisyenlerin ve onlara destek için gelenlerin girişleri polislerce engellendi. Aralarında ihraç edilen akademisyenlerin de 11 kişi gözaltına alındı.

Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile akademisyen ihraçların en çok yaşandığı Ankara Üniversitesi’nde ihraçlara karşı bugün Cebeci Kampüsü’nde yapılacak etkinlik öncesi özel güvenlik görevlileri ve polis kapılarda, girişler engellendi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi’nin "Hayır, kampüsleri terk etmiyoruz" diyerek çağrısını yaptığı “Büyük buluşma” isimli etkinliğin saat 12.30’da başlayacağı duyurulmuştu.

Saat 11.30 sularında kampüse gelmeye başlayan akademisyenler engellemelerle karşılaştı. Kampüsün kapısını kapatan polis akademisyenleri darp etti. İhraç edilen akademisyenlerden Nuray Türkmen'in de aralarında olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

İhraç edilen akademisyenler ve destek için gelenler Mülkiyeliler Birliği'ne yürüdü. Kampüs önündekilere müdahale eden polis kampüs içine girdi.

İçeri girebilen akademisyenlerle Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde yapılan açıklamada polis şiddetine tepki gösterildi, polis bu açıklamayı da engellemeye çalıştı.

Kampüs önünde polis şiddetine ve engeline uğrayanlar Yüksel Caddesi'nde basın açıklaması yaptı.

Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde ve Mülkiyeliler Birliği'nde forumlar düzenlendi.

TOMA ve çevik kuvvet polisleri kapıdaydı

11.40: 1 Eylül’de çıkarılan KHK ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki görevinden ihraç edilen Aysun Gezen, bianet'e yaptığı açıklamada güvenlik görevlilerinin akademisyenler dışında kimseyi kampüse almadığını, güvenlik amiri ile görüşmek istediklerinde sivil polislerce darp edildiklerini anlattı.

“Saat 12.30’da başlayacak buluşma için insanlar yeni yeni geliyordu. Ziyaretçi iki arkadaşımız üniversitedeki hocaların isimlerini vermesine rağmen içeri alınmadı.

“Güvenlik amiri ile görüşmeye gittik. Öğrenci kartımı göstermeme rağmen ‘Senin ne olduğunu biliyoruz’ dediler.  Diğerlerine de 'Yönetimin emri var giremezsiniz' diyorlar. 

"Darp edilerek uzaklaştırıldık. Sivil polis amiri bana ‘Senin ne olduğunu biliyoruz, son kez gözaltına alırız’ diyerek tutuklanmayı ima eder şekilde konuştu. Kampüsün kapılarının önünde TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisi var.”

11.50: İhraç edilen akademisyenlerden Elif Çongur şu mesajı paylaştı:

Resmi Twitter'da görüntüle

Resmi Twitter'da görüntüle

"Talimat bakanlıktan geldi"

12.00: Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi, Twitter hesabından "Polisler cebeci kampüsüne kimseyi sokmuyor. SBF yönetim kurulu giriş kapisina geldi. Emniyet, talimatın bakanliktan geldigini soyluyor" açıklaması paylaştı.

Resmi Twitter'da görüntüle

 "Akademisyenler cüppelerini kapıya bıraktı"

12.10: Sendika hesabından polisin kimseyi içeriye almadığı ve akademisyenlere saldırı yaşandığı, 5 akademisyenin gözaltına alındığı bilgisi geçildi.

Resmi Twitter'da görüntüle

 

 

Üniversitede İşkence Var!
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü girişindeki polis işkencesinin görüntüsü:

12.40: Sendika,  Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı yapılacağını duyurdu.

"Polis kampüste"

12.50: Sendika hesabından yapılan paylaşımda polisin kampüse girdiği, gaz ve su ile müdadalenin başladığı, polisin fakülte katlarına müdahale ettiği belirtildi.

Resmi Twitter'da görüntüle

Polis kampuse girdi

Mülkiyeliler Birliği'nde toplanma

13.00: Engelleme ve polis saldırısının ardından Mülkiyeliler Birliği'ne yürüyüş başladı.

13.30: Mülkiyeliler Birliği önünde toplanıldı.

SBF önünde açıklama

13.30: Kampüs içine girebilen akademisyenler, onlara desteğe gelen CHP milletvekilleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Açıklamalarda polis şiddetine tepki gösterdiler.

6 Ocak'ta yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Doç. Dr. Sevilay Çelenk'in konuşmasında şu ifadeler öne çıktı:

"Tarihi bir konuşma olması gerekirdi. Müthiş konuşmalar yapılması gerekirdi bugün. Bu üniversitede bu uğursuz darbe girişiminden sonra 101 barış akademisyeni ihraç edildi. Tek KHK’da 72 arkadaşımız ihraç edildi. Bu akademisyenlerin bostan da mı yetiştiğini sanıyorlar. Elbette tüm mezunlarımız öğrencilerimiz vekillerimiz demokratik kitle örgütleri gelecekti. Bu şuursuzluğa bizimle birlikte dur diyecekti. Bugün bu şuursuzluğu beklemiyorduk.

"72 üyesi gönderilmiş 50 iletişim fakültesi, 50 siyasal bilgiler fakültesi dersi kapatılmış, 150 tane tez danışmansız kalmış, tiyatro bölümü nerdeyse kapanacak duruma gelmiş. Bu hocaların nereden yetiştiğini düşündüler ki bu kadar sahipsiz olduğumuzu zannettiler.

"Biz buradayız. Hepimiz buradayız. Bu kampüsün anfilerinde, merdivenlerinde, çimenlerinde çocukluğumuzu, gençliğimizi heyecanlarımızı, hesapsız arkadaşlıklarımızı bıraktık. Buradayız gitmiyoruz."

Konuşmalar devam ederken polisler "2911 sayılı kanuna aykırı" diyerek açıklamayı engellemeye çalıştı. 

Yüksel Caddesi'nde açıklama

Kampüs girişinde engellenenler Yüksel Caddesi'nde basın açıklaması yaptı. 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenler Cenk Yiğiter, Aysun Gezen ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca konuşmalar yaptı.

Yiğiter, "Sarayın ibişleri her yerde. Biz de her yerdeyiz. Heryerde onlardan hesap soracağız. Bu darbedir. Yasamayı ele geçirdiler. KHK'ları bunlar yazıyor, adlarımızı bunlar veriyor. Bunlar kimdir bilmiyoruz. Nasıl her yer taksim her yer direniş dedik, her yer cebeci her yer direniş diyeceğiz, bize her yer üniversite."

Gezen, "Bulunduğumuz her alanı bir üniversite, bir direniş alanı kılacağız" derken Karaca da "Hedef haline getirilmemizin tek nedeni laik ve demokratik eğitimi savunmamızdır" diye konuştu.

SBF'de forum

SBF'de akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımıyla forum düzenlendi. (BK)