KHk’yla ihraç edilen Prof. İslam: Doğru bildiğimizi savunmaya devam edeceğiz

Yazar / Referans: 
Diken
Tarih: 
10.02.2017

KHk’yla ihraç edilen Prof. İslam: Doğru bildiğimizi savunmaya devam edeceğiz

OHAL kapsamında çıkartılan son kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen 330 akademisyen arasında yer alan Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cihangir İslam, doğru bildiğini savunmaya devam edeceğini söyledi.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre ‘başörtüsü krizi’yle gündeme gelen eski vekil Merve Kavakçı’nın eşi ve Has Parti yöneticilerinden İslam, sadece son KHK’yla değil, 90’lı yıllarda da üniversiteden atıldığını belirterek, “Niye atıldım. Sistematik işkenceye karşı çıktım. Kürt sorununda özgürlük çizgisini savundum ve başörtüsünü savundum” dedi.

O dönem yargı kararıyla göreve döndüğünü, ancak bunun şu anda mümkün olmadığını kaydeden İslam, “Emeğimizle biriktirdiklerimizi elimizden almaya çalışıyorlar. Ama doğru bildiğimizi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İhracının ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yapan İslam, “Söz veriyorum, diz çökmeyeceğim. İnandığım gibi yaşayacak ve hayata aynı tempoyla devam edeceğim. Allah’a verilmiş sözüm var” diye yazmıştı.

İslam, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan akademisyenlerin hedef gösterilmesinin ardından onlara destek amacıyla yazılan ikinci destek bildirisinin imzacıları arasında yer alıyordu.