KHK’lere, İbiş’e, Saray’a meydan okuyanların bir günü: Hayır gitmiyoruz

Yazar / Referans: 
sendika.org
Tarih: 
11.02.2017

Akademiyi tasfiye için kullanılan OHAL KHK’lerinin sonuncusuna karşı öfke Ankara Üniversitesi’ni akademisyeniyle öğrencisiyle ayağa kaldırdı. İşte KHK’lere, İbiş’e ve Saray’a meydan okuyanların bir günü

AKP/Saray iktidarı OHAL bahanesiyle bir yandan eski dostu FETÖ’yü kamudan silerken öte yandan da OHAL fırsatçılığı yaparak bu süreci muhalefeti de tasfiye operasyonuna dönüştürdü. Başta KESK’e bağlı sendikaların üyeleri olmak üzere Erdoğan “Bu suça ortak olmayacağız” diyerek dünya çapında elini zorlaştıran akademisyenlerden de öç almaya çalışıyor. “Hayır gitmiyoruz” diyen akademisyenler ve üniversite öğrencileri 10 Şubat’ta Cebeci Kampüsü’nde bir araya gelmek istedi.

 

 

Sabahın erken saatlerinde üniversiteye girmek için gelen akademisyenler Ankara Üniversitesi’nden olsun ya da olmasın içeri alınmadı.İçerideki akademisyenler bunu  protesto etmek için kapının önüne cübbelerini koydu. Ankara Üniversitesi’nin de bu saldırıya karşı yanıtı direniş oldu. Sonunda kapılar açılmış içeri girilmişti.

 

 

Saldırı sırasında onlarca kişi gözaltına alındı, sonrası bahçede bekleyişe geçen akademisyenler süreci yorumladı:

 

 


Gözaltıların serbest bırakılmasını hastanede önünde bekleyen akademisyenler ve üniversite öğrencileri AÜ Rektörü Erkan İbiş’e şarkılar uyarladı, “Saray’ın İbiş’i olmayacağız” sloganını bıkmadan attı.

 

 

Gözaltına alınan akademisyenlerden Hakan Yüksel’in anlatımıyla saldırı: Meslektaşımı darp ediyorlardı yanına gittim ben de gözaltına alındım. Baştan sona içim rahttı çünkü haklıyız

 

 

Gözaltına alınanların serbest bırakılmasının ardından akademisyenler ve öğrenciler günü başladıkları gibi bitirdi: Hayır gitmiyoruz!

 

 

Sendika.Org