'Binasız üniversite olur, hocasız üniversite olmaz'

Yazar / Referans: 
www.evrensel.net
Tarih: 
16.02.2017

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri üniversitelerde KHK ile ihraç edilen akademisyenler için açıklama yaptı.

Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) akademisyenleri KHK ile yapılan ihraçlara karşı düşünce ve araştırma özgürlüğünü savunmak için açıklama yaptı. 

Üniversitenin giriş kapısında yapılan eyleme cüppeleriyle katılan akademisyenler, "Binasız Üniversite Olur, Hocasız Üniversite Olmaz" diyerek akademide yapılan ihraçlara tepki gösterdi. 
 
Akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmesini protesto etmek için GSÜ Öğretim Elemanlarının yaptığı açıklamaya öğrenciler de destek verdi. Açıklamada, "Üniversiteler susturulamaz! Hukuksuz ihraçlara son!" pankartı açıldı. 

GSÜ'den Öğretim Elemanları yaptıkları açıklamada ihraçların keyfi ve hukuksuz olduğunu dile getirdi. Akademisyenler, üniversitelerin temel görevinin ifade hürriyeti, özgür düşünce ve araştırma ortamının sağlanması olduğu söylendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İhraç edilmemiş öğretim elemanlarının yarın başlarına ne geleceğini öngöremedikleri bu belirsizlik ortamı, öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm üniversite bileşenlerini kaygılandırmaktadır. Zira üniversitelerde öğretim ve araştırma faaliyetleri sürdürülebilir olmaktan hızla uzaklaşmakta ve Türkiye üniversitelerinin uluslararası saygınlığı gitgide azalmaktadır." 

GSÜ Öğretim Elemanları yaptıkları açıklamada siyasi ve idari yetkilileri, KHK yoluyla yapılan ihraçları durdurmaya, herhangi bir somut kanıta dayanmaksızın şu ana dek meslekten ihraç edilen akademisyenleri görevlerine iade etmeye ve hukuk devletinin temel prensiplerine uymaya davet etti.

Açıklamanın ardından, "KHK'lar gitsin biz kalıyoruz", "Ferman devletin üniversiteler bizimdir", "Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek" sloganlarıyla kantin ve yemekhane bölgesine ilerleyen akademisyenler ve öğrenciler, burada çekilen toplu fotoğrafın ardından eylemi sonlandırdı.(İstanbul/EVRENSEL)