Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu: Önce korkuyu yenmeliyiz!

Yazar / Referans: 
www.evrensel.net
Tarih: 
11.02.2017

KHK ile görevinden ihraç edilen Psikiyatr Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu çözüm için atılacak ilk adımın korkuyu yenmek olduğunu söyledi.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacılarından, psikiyatri alanının önde gelen isimlerinden ve işkenceyle mücadele çalışmalarıyla bilinen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, OHAL kapsamında son çıkarılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Kaptanoğlu, ülkedeki gidişatı ve ihraçlara ilişkin dihaber’in sorularını yanıtladı. 

Politik çizgisinden dolayı ihraç edildiğini söyleyen Kaptanoğlu,  “Üniversitede ya teslim olup, onların istediği gibi ölü gibi davranacaktım ya da devam edecektim. Ben de yazdım. Tüm bunlara bakıldığında evet, çok net olarak ihraç edilmeyi bekliyordum.” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ İSTEMEK RAHATSIZ ETTİ’

Barış istemenin iktidarı rahatsız ettiğini söyleyen Kaptanoğlu, korku politikasıyla üniversitelerin sindirilmeye çalışıldığını vurguladı. Kutuplaştırma politikasının üniversitelerde de hayata geçirildiğini vurgulayan Kaptanoğlu, “Akademisyenleri barış akademisyeni olanlar ve olmayanlar diye böldüler ve insanlar fakültelerde birbirine selam veremez hale getirildi.” dedi.

Referandum tartışmalarına da değinen Kaptanoğlu ‘hayır’ diyenlere dönük saldırılara da değindi. “İktidar düşmanlık zemininde, toplumsal çatışmalara, gerginliklere bakıyor. ‘Hayır’ın ne kadar kötü olduğuyla ilgili bir şekilde propaganda yapılıyor.” diyen Kaptanoğlu, “hayır’ı bir şekilde “terörle” eşleştirmek istiyor. Bu bir illüzyon. Onların bu propagandasının şu şekilde bir tehlikesi var; siz bütün propagandanızı bunun üzerine kurarsanız bir terör olayıyla 7 Haziran-1 Kasım arasında olduğu gibi somut, sıcak bazı olaylarla insanların korkutulması gündeme gelebilir. Çünkü insanları sadece söz etkilemez. Bu çok önemli bir kaygı. İnsanların korkularını yenmelerini sağlamak gerekiyor. Bunun için bizim de güçlü olmamız lazım, güven vermemiz lazım.” ifadelerini kullandı.(DİHABER)