Barış Akademisyenine Sosyal Medya Tutuklaması

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.07.2018

Barış bildirisi imzacısı ve avukat Hanifi Barış, sosyal medyadan paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek ifade vermeye gittiği karakoldan “kaçma şüphesi” ile tutuklandı.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı akademisyen ve avukat Hanifi Barış sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Hakim tutuklama gerekçesini “kaçma ve saklanma şüphesi” olarak açıkladı. Barış, karakola ifade vermeye kendisi gitmişti.

Savcılık sorgusunda kendisine yöneltilen suçlamalar ise özgün yorumlarını katmadan genelde yabancı haber sitelerinden paylaştığı haber gönderileri oldu. Haberde kullanılan fotoğraflar da suçlamalar arasında yer aldı.

Haber başlıklarıyla ve spotların ekran fotoğrafları alınarak oluşturulan ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilgili haberlerin de içine alındığı dosyada Barış’ın “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia ediliyor.

İfade vermeye gitti, tutuklandı

Barış’ın avukatı ve aynı zamanda iş arkadaşı Mehmet Doğan’ın bianet’e verdiği bilgiye göre, Barış 4 Temmuz günü işe gitmek üzere evden çıkarken polisten telefon aldı.

Arayan yetkili sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle hakkında soruşturma olduğunu ve ifade vermek için karakola gitmesi gerektiğini söyledi. Barış işten önce ifade vermek için gittiği karakoldan savcılığa çıkarıldı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Barış, aynı akşam 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

İlk olarak Metris Cezaevi’ne ardından Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Tutukluluğa itiraz reddedildi

Avukat Mehmet Doğan tutukluluğa itiraz ettiğini ancak 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin tutukluluğu reddettiğini söyledi.

İtiraz bugün bir üst mahkeme olan 11. Sulh Ceza Hakimliği’nde tekrar değerlendirilecek.

Eylülde yurtdışında bir programa davetli

Barış, Güney Kore’de yüksek lisansını, İskoçya Aberdeen Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Barış’ın Eylül ayında yurtdışında bir programa konuşmacı olarak davetli olduğunu belirten avukat Doğan, “Umuyoruz ki o konuşmasını yapabilir” dedi.

Doğan, Barış’ın koğuşta genç bir çocuğa İngilizce eğitimi vermeye başladığını, moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu da ekledi.

İskoçya ve Barış Akademisyenlerinden kampanya

Barış “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imzasını İskoçya’dayken atmıştı. İskoçya’daki meslektaşları ve Türkiye’deki Barış Akademisyenleri tarafından serbest bırakılması için kampanyalar başlatıldı.

İskoçya yerel meclisinden parlamenterler ve farklı ülkelerdeki üniversitelerden change.org’da* da bir imza kampanyası başlatıldı. (TP)

* change.org’daki imza kampanyası için tıklayın: https://www.change.org/p/turkish-government-we-demand-the-immediate-rele...

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/199032-baris-akademisyenine-so...