Acil Temyiz: Avukat ve akademisyen Hanifi Barış sosyal medya paylaşımları sebebiyle tutuklandı

Yazar / Referans: 
Front Line Defenders
Tarih: 
17.07.2018

Avukat ve akademisyen Hanifi Barış, 4 Temmuz günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Savcılık sorgusu sırasında kendisine "terör örgütü propagandası yapma" suçlaması yönelitilirken dayanak olarak özgün yorumlarını katmadan paylaştığı haberler gösterildi. Avukatı tarafından tutuklama kararına yapılan itiraz 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 10 Temmuz’da reddedilirken bu karara karşı bir üst mahkeme olan 11. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itiraz da 12 Temmuz tarihinde reddedildi.

Hanifi Barış insan hakları alanında da çalışmış bir avukat ve akademisyendir. Kendisi Ocak 2016’da yayımlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzalayan “Barış için Akademisyenler” arasındadır. Hanifi Barış Türkiye’da 2003 ile 2009 ve 2011 ile 2012 yılları arasında avukatlık yapmış ve özellikle 2012 yılında gönüllü olarak avukatlığını üstlendiği vicdani ret ve anadilde savunma hakkına dair dava ile gündeme gelmiştir. Hanifi Barış, tutuklanmadan önce Türkiye’de serbest avukatlık yapmaktaydı.

Hanifi Barış, 4 Temmuz günü işe gitmek üzere evden çıkarken polisten aldığı telefon üzerine ifade vermek için karakola gitti. Kendisi ifade vermek için gittiği karakoldan savcılığa çıkarılarak daha sonra da tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Hanifi Barış aynı gün akşam saatlerinde 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Hanifi Barış ifade vermeye kendi isteği ile gitmiş olmasına rağmen hakim tutuklama kararının gerekçesini "kaçma şüphesi" olarak gösterdi. Kendisi ilk olarak Metris Cezaevi’ne ardından da Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Avukatı tarafından tutuklama kararına yapılan itiraz 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 10 Temmuz’da reddedilirken bu karara karşı bir üst mahkeme olan 11. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itiraz da 12 Temmuz tarihinde reddedildi.

Savcılık sorgusunda kendisine yöneltilen suçlamalara temel olarak özgün yorumlarını katmadan  bazı yabancı ve Türkçe haber sitelerinden paylaştığı haber gönderileri gösterildi. Paylaşılan haberlerin içeriklerine yer verilmezken haber başlıkları ve haber gönderilerinin içerdiği fotoğraflar suçlamalara dayanak olarak gösterildi. Hanifi Barış’ın sosyal medyada paylaştığı haberler yoluyla ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddia ediliyor.

Front Line Defenders Hanifi Barış’ın hiçbir somut dayanak olmaksızın yalnızca sosyal medyada paylaştığı haberler sebebiyle tutuklanmasından ve "terör örgütü propagandası yapma" ile suçlanmasından büyük endişe duymaktadır.

Front Line Defenders Türkiye’deki yetkililerden;

1. Hanifi Barış'ın ulusal ve uluslararası hukuk altında korunan en temel haklardan biri olan ifade özgürlüğü hakkını icra ettiği için karşılaştığı suçlamaların derhal düşürülmesi ve kendisinin koşulsuz olarak serbest bırakılması;

2. Türkiye’deki tüm insan hakları savunucularının, hiçbir baskıya tabi tutulmaksızın, meşru ve barışçıl insan hakları faaliyetlerini özgürce gerçekleştirebilmelerinin garanti altına alınması çağrısında bulunmaktadır.