Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi'ye Tahliye

Yazar / Referans: 
Beyza Kural, Bianet
Tarih: 
19.07.2018

Onur Hamzaoğlu ile Fadime Çelebi'nin tutuklu yargılandığı davada mahkeme iki ismin tahliyesine karar verdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi'nin tutuklu, dokuz siyasetçinin tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşmasında karar açıklandı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Hamzaoğlu ve Çelebi'nin tahliyesine karar verdi. 

Hamzoğlu ve Çelebi’yle birlikte HDK bileşeni partilerin temsilcileri olan toplam 11 siyasetçi, Afrin operasyonunun ardından Ankara'da yapılan basın açıklaması nedeniyle "Halkı Kin ve Düşmanlığa Alanen Tahrik Etme, Terör Örgütü Propagandası Yapmak" (Türk Ceza Kanunu 216/1, Terörle Mücadele Kanunu 7/2, TCK 53, 63) suçlamasıyla yargılanıyor.

Davada yargılanan diğer isimler; Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet KayaHalkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Kezban Konukçu Kok, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşbaşkanları Naci Sönmez ve Özlem Eylem Tuncaeli, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Devrimci Parti Genel Başkanı ve HDP İstanbul milletvkeili Musa Piroğlu.

Savcı tutukluluğun devamını istedi

Avukatlar, basın açıklamasının "suç" teşkil etmediğini belirterek, tahliye talebinde bulundu.

Savcı, dosya kapsamında yargılanıp milletvekilli seçilen Gülistan Kılıç Koçyiğit, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu ve Tülay Hatimoğulları’na dair yargılamanın durdurulması talebine ilişkin milletvekili olup olmadıklarının TBMM’ye sorulması yönünde mütalaa verdi.

Savcı mütalaasında "mevcut delil durumu" gerekçesiyle tutuklu yargılınan Hamzaoğlu ve Çelebi’nin tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Şubat'ta tutuklanmışlardı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi öncesinde HDK bileşenlerine yönelik operasyonlarda, 9 Şubat’ta Çelebi ve Hamzaoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. Hamzaoğlu ve Çelebi 17 Şubat 2018’de tutuklanmıştı.

(BK)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/199331-prof-dr-onur-hamzaoglu-...