Hanifi Barış Tutuksuz Yargılanmak Üzere Serbest Bırakıldı

Yazar / Referans: 
Hikmet Adal, Bianet
Tarih: 
18.09.2018

Barış bildirisi imzacısı ve avukat Hanifi Barış, sosyal medyadan paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek yargılandığı davada tahliye oldu.

Barış Akademisyenlerinden "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisi imzacısı akademisyen ve avukat Hanifi Barış'ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığı davada ilk duruşma görüldü.

Tutuklama gerekçesi "kaçma ve saklanma şüphesi" olarak açıklanan barış Barış, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TIKLAYIN - Barış Akademisyenine Sosyal Medya Tutuklaması

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu:

Başkan: Mustafa Çakar Üye: Barış Öztürk, Nejdet Tarhan Cumhuriyet Savcısı: Arif Kaplan

Mahkemeye Silivri 5 No'lu Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Hanifi Barış'ın duruşma salonuna getirilmesiyle başlandı.

Duruşmada Barış'ın avukatları Mehmet Doğan, Ahmet Baran Çelik ve Hüseyin Boğatekin hazır bulundular.
İddianamenin özeti okunan duruşmada Barış'ın itirazı olup olmadığı soruldu.

Bu noktadan sonra savunma yapan Barış şunları söyledi:

"Yaptığım paylaşımlar suç değil"

"Yaptığım paylaşımların suç oluşturduğunu düşünmüyorum. Dehşetli bir şaşkınlık içerisindeyim. Akademisyenlerin en öncelikli işi ulaştıkları bilgileri paylaşmaktır, sosyal medya da bunun bir aracıdır.

"Doktora konum Türkiye ve Suriye'de Kürt siyasi hareketleri idi. Aberdeen Üniversitesi'ndeki danışmanlarım Suriye'deki durum nedeniyle sahada çalışma yapmama izin vermeyince tez çalışmamda güvenilir uluslararası saygınlığa sahip basın ve yayın organlarına yöneldim.

"İddianameye konu fotoğraflar zaten paylaştığım kaynaklarda olan fotoğraflardır. Yorumum olarak değerlendirilen kısımlar haberlerin başlıkları ya da alt başlıklarıdır. Sanıyorum bu hata ilgili kaynakların İngilizce olmasından kaynaklanmıştır.

"İfade vermeye kendim gittim"

"İddianamede evimde ele geçenlere dair ibareler var. Bu herhalde bir kopyala-yapıştır hatası olmalı. Sizce de malum olduğu üzere, evime kolluk kuvvet gelmedi, ifade vermeye kendim gittim."

Barış'ın savunmasından sonra söz alan sanık avukatı Mehmet Doğan "Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) örgüt propogandası fiilini düzenleyen 7/2 unsurlarının oluşması için şiddet ve cebir içermesi gerekir. Söz konusu davada bu kesinlikle gerçekleşmemiştir" dedi.

Müvekkilinin paylaştığı haberlerde kendi yorumunun olmadığını belirten Doğan "Örneğin müvekkilim The Guardian gazetesinden, Washington Post gazetesinden haberler paylaşmıştır. Bu haberleri paylaşınca ilgili haberin fotoğrafı ve spotu sosyal medya hesabınızda görünür, ama bunları siz paylaşmamışsınızdır. Paylaştığınız haberin içeriği odur" dedi.

Öncelikli talep tahliye

Doğan'ın ardından söz alan diğer sanık avukatı Ahmet Baran öncelikli taleplerinin tahliye olduğunu sonraki taleplerinin ise beraat kararı olduğunu söyledi.

Son olarak söz alan avukat Hüzeyin Boğatekin ise sanığın hem avukat, hem hukukçu, hem akademisyen olduğunu söyledi. "Söz konusu paylaşımların kendisinin yorumu olmadığını belirten Boğatekin "Bütün dünyanın okuduğu gazetelerde çıkan yazıları paylaştığı için Barış şu an tutuklu ve şu anda burada." İfadelerini kullandı.

Barış'ın ve avukatların tahliye talebini dikkate alan Savcı Arif Kaplan, Barış'ın adli kontrolle tahliyesini istedi.

Karar için ara verilmesinin ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Hanifi Barış, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Barış'a ayrıca yurt dışı yasağı konuldu ve suçlamalara konu olan tezinin bir sonraki duruşmaya kadar mahkemeye sunulması istendi. (HA)

Bir sonraki duruşma 11 Aralık saat 11:20'ye ertelendi.

(HA)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/insan-haklari/200936-hanifi-baris-tutuksuz-yar...