Özdemir Aktan'ın Esas Hakkında Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
12.12.2018

"Eğer barışı savunmak suç ise Sayın Hakim, emin olun ki ben ve tüm hekimler bu suçu işlemeye devam edeceklerdir. Zira bunun için yemin ettiler."

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevinden KHK ile çıkarılan Prof. Dr. Özdemir Aktan'ın Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadaki esasa ilişkin beyanını yayınlıyoruz.

Sayın başkan,

Bugün hala neden burada olduğumu ve neden yargılandığımı anlamakta güçlük çekiyorum. Bir hekim ve insan olarak barış istemem kadar doğal bir şey olamaz.

Barış talep eden, insan yaşamını önemseyen bir metne imza atmam nedeni ile mahkeme karşısına çıkmayı çok garipsiyorum ve ülkem adına da bir ayıp olarak algılıyorum.

Gezi protestoları sırasında Türk Tabipleri Birliği Başkanı idim. Polis şiddeti ve biber gazı soluyarak tıbbi yardım ihtiyacındaki insanlara ben ve yüzlerce hekim meydanlarda yardım etti. Bu insanlar fişlenme korkusu ile hastanelere gitmek istemiyorlardı.

İstanbul da dahil olmak üzere birçok Tabip Odası bu hastalara tıbbi yardım sağladığı için yargılandı ve bu garip davaların hepsi beraatle sonuçlandı.

TIKLAYIN- Özdemir Aktan'ın Beyanı/ Akademisyen Yargılamaları

Hekimlerin yardım gereksinimindeki insanları tedavi etmesinden doğal başka ne olabilirdi ki.

O dönemde bu suçlamalara karşın bizler, eğer bu yapılan suç ise biz mesleğimize adım atarken bu suçu işlemeye yemin ettik ve eğer bu suç ise suç işlemeye devam edeceğimizi beyan ettik.

Savaşta insanlar sadece bomba ve kurşunlarla ölmezler. Açlık, susuzluk, göç, barınma, ısınma sorunları yanında psikolojik yıkıntı da insanların ölmesine ve hastalanmasına yol açar.

Bir hekimin görevi insanları yaşatmak ve sağlıklı olmasını sağlamaktır. Savaş ortamlarında bunları sağlamak olanaksızdır. Bu nedenle her hekim ve her insan barışı savunmak zorundadır.

Bir hekim olarak da barışı savunmanın benim görevim olduğuna inanıyorum. Eğer barışı savunmak suç ise Sayın Hakim, emin olun ki ben ve tüm hekimler bu suçu işlemeye devam edeceklerdir. Zira bunun için yemin ettiler.

Sadece mesleğimin gereklerini yerine getirmiş olduğum için yargılanmak en hafif tanımlamayla haksızlık olacaktır.

Herhangi bir suç işlemediğimden dolayı beraatimi talep ediyorum.

(ÖA/TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/203483-ozdemir-aktan-in-esas-h...