Tabip Odasından Barış Akademisyenleri İçin Basın Toplantısı Çağrısı

Yazar / Referans: 
Ekin Karaca, Bianet
Tarih: 
13.12.2018

İstanbul Tabip Odası ve TTB, hapsi cezasına çarptırılan eski üyeleri ve başkanları için basın toplantısı düzenliyor.

İstanbul Tabip Odası’nda,  “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan ve ertelemesiz hapis cezası verilen eski İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği Başkanlarından Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Prof Dr. Özdemir Aktan ile cezaları ertelenen Prof. Dr. Şahika Yüksel ve Prof. Dr. Rezan Tunçay için basın toplantısı düzenlenecek.

Yarın (Cuma) günü saat 12.30’da Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenecek basın toplantısı için kamuoyuyla paylaşılan basın metninde şu ifadelere yer verildi:

“Salı günü İstanbul Tabip Odası 2000-2006, Türk Tabipleri Birliği 2006-2010 dönemi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’a (ertelemesiz) 2 yıl 3 ay ceza verildi.

“Çarşamba günü İstanbul Tabip Odası 2006-2010 dönemi Başkanı, Türk tabipleri Birliği Merkez Konseyi 2010-2014 dönemi üyesi ve Türk Tabipleri Birliği 2012-2014 dönemi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan’a (ertelemesiz) 1 yıl 3 ay ceza verildi.

“Aynı gün üyelerimiz, aktivistlerimiz Prof. Dr. Rezan Tunçay ve Prof. Dr. Şahika Yüksel’e 1’er yıl 3’er ay ceza verilip hükmün açıklanması ertelendi.

“Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası olarak bir kez daha ilan ediyoruz: Barışı savunmak suç değildir! Barışı savunmak bir hekimlik görevidir! Barışı savunmak bir yurttaşlık görevidir!

“Barışı savundukları için cezaya çarptırılan başkanlarımız Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Prof. Dr. Özdemir Aktan, üyelerimiz Prof. Dr. Rezan Tunçay ve Prof. Dr. Şahika Yüksel, bütün Barış Akademisyenleri onurumuzdur.

“Konuyla ilgili yapacağımız basın toplantısına bütün basın mensuplarının ve barışı savunan bütün kurum ve kuruluşların, barışı savunan bütün meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın katılımını bekliyoruz.”

(EKN)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/insan-haklari/203525-tabip-odasindan-baris-aka...